Tworzenie sklepu internetowego w podstawowej jego wersji nie wymaga już setek godzin pracy. Shopify pozwala na stworzenie podstawowego eCommerce nawet w kilkadziesiąt godzin. Jeśli jednak chcemy wycisnąć z Shopify jeszcze więcej niż oferuje platforma w standardowym wydaniu warto zwrócić uwagę na technologię Headless Commerce.

Headless Commerce Shopify

Każda witryna, nie tylko te na których dokonujemy zakupów internetowych, składa się z dwóch komponentów: front-endu i back-endu. Dla mniej wtajemniczonych – front-end to wszystko, co jest widoczne dla użytkowników, czyli najogólniej mówiąc szablon strony ze wszystkimi funkcjami np. opcją logowania, zakupu, przeglądania towarów. 

Podczas gdy back-end obsługuje warstwę, która dzieje się ”za plecami” użytkownika. Choćby gwarantuje, żeby proces logowania i nasze dane były bezpieczne. Cały ten żmudny kod, który potem przekłada się na to, co widzimy. Przez bardzo długi czas ”głowa” (head) i ”plecy” (body) były ze sobą połączone i wzajemnie na siebie wpływały. Dziś jest nieco i wiele platform oferuje usługi “headless website” – portal “bez głowy”, a jednak działa jak należy. Co więcej – szczególnie na rynku e-commerce – sprawdza się lepiej niż wcześniejsze rozwiązania.  To jednak dość nowa technologia, więc warto dokładniej się jej przyjrzeć.

Jak działa technologia headless Shopify?

Headless Shopify oznacza, że ​​front-end sklepu Shopify jest oddzielony od back-endu. Warstwy te komunikują się za pośrednictwem interfejsów API. Interfejsy programowania aplikacji działają jako pośrednik, pozwalając programistom na budowanie nowych interakcji pomiędzy różnymi aplikacjami, z których później może korzystać choćby sklep e-commerce zbudowany w Shopify.  

W warstwie front-endu możemy np. posiadać szybko ładującą się stronę internetową, aplikacje mobilne, oraz inne systemy skierowane do klienta np. blog. Ich liczba zależy od strategii i potrzeb sklepu internetowego. 

Jednak co najważniejsze wszelkie zmiany wprowadzone w tej warstwie nie wpływają na zaplecze, czyli back-end. Dodatkowo nie ma ograniczeń co do technologii i strategii stosowanych w celu zapewnienia najlepszego doświadczenia użytkownika i współczynnika konwersji.

W warstwie zaplecza znajduje się natomiast system biznesowy – np. katalog produktów, zamówienia, płatności. W tradycyjnych systemach chcąc wprowadzić zmiany w wyglądzie serwisu programista musiał również zaktualizować bazę danych i jej kod. Każda drobna zmiana była o wiele bardziej czasochłonna. Co więcej, łatwo było się narazić na błąd, który mógł skutkować dłuższą awarią. 

Jakie są plusy headless Shopify

W headless Shopify znacznie łatwiejszy jest rozwój sklepu e-commerce. Już na starcie nie trzeba szukać programistów od frontu i back-endu, którzy w kompleksowy sposób są w stanie ze sobą współpracować, co nie zawsze jest takie oczywiste. 

Ponieważ w Shopify front-end jest oddzielony od reszty, daje to większą swobodę testowania różnych integracji, szablonów stron internetowych, projektowania. Co ważne nie dzieje się to kosztem bezpieczeństwa czy całej bazy danych, która do tej pory została zgromadzona. 

Dzięki temu, że systemy headless commerce łączone są za pomocą API, to łatwiej można  zintegrować je z innymi systemami, takimi jak narzędzia marketingowe, platformy CMS, CRM itp. Daje to wszystkie korzyści płynące z używania prostych wtyczek bez konieczności ich ciągłej aktualizacji, naprawiania problemów z bezpieczeństwem i integracją. Również SEO internetowego sklepu może wejść na inny poziom. Choćby dlatego, że bez ograniczeń można korzystać z  możliwości edycji adresów URL czy opisów meta.

Jakie korzyści płynął z Headless Shopify?

Dla kogo rozwiązania headless commerce?

Nad technologią headless powinni zastanowić się wszyscy, którzy w dość szybkim czasie chcą skalować swój biznes. Elastyczność procesu, a także separacja warstwy front i back-end znacznie ułatwia działanie.

Oczywiście początkowa implementacja headless Shopify może nastręczyć problemów. Dlatego warto zwrócić się do zewnętrznego zespołu profesjonalistów, którzy przeanalizują, co będzie najlepsze dla twojego e-commerce.

Potrzebujesz jednak czegoś więcej? Fachowej rady od UX/UI designera, wsparcia zespołu fron-endowego czy aplikacji PWA? Zespół BlueOwl jest do twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami w sprawie darmowej wyceny lub konsultacji.

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami