WordPress przeszedł długą drogę od początku swojego istnienia jako prostego narzędzia dla okazjonalnych blogerów, przez narzędzie używane do tworzenia stron internetowych, aż po wydajny oraz użyteczny silnik eCommerce. Obecnie WordPress obsługuje obecnie około 30% z 10 milionów najpopularniejszych witryn w sieci.
Odkąd REST API zostało dołączone do struktury WordPressa, programiści mogą eksperymentować i używać go w sposób niezależny, tj. pisać część front-endową za pomocą frameworków lub bibliotek JavaScript. Dzięki zastosowaniu REST API, WordPress stał się bardziej uniwersalny i elastyczny, a przede wszystkim umożliwił wdrożenie systemu zarządzania treścią w modelu headless CMS
Headless CMS, co to takiego?
Headles CMS (bezgłowy CMS) to system zarządzania treścią, który wykorzystuje oddzieloną architekturę, aby umożliwić działanie mechanizmu jako usługa back-endu, do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem interfejsu API lub SDK. Tradycyjnie CMS działał zarówno jako front-end (warstwa prezentacji), jak i back-end (baza treści) do edycji treści. Przy implementacji Headless CMS działa tylko w zakresie edycji treści, a warstwa graficzna (front-end) jest obsługiwana przez inne rozwiązanie – takie jak Gatsby lub Next.js.
Headless WordPress CMS – jak to działa?
Strona internetowa WordPress Headless CMS, to taka, która używa WordPressa do zarządzania treścią i innego niestandardowego wykorzystania części front-endowej, aby faktycznie wyświetlać tę zawartość odwiedzającym witrynę. Chociaż strona internetowa zbudowana przy użyciu Headless, WordPress CMS ma wiele zalet, jedną z najważniejszych jest oddzielenie zespołów zajmujących się edycją treści i programistów.
Dzięki zastosowaniu Headless WordPress CMS zespół marketingu i sprzedaży, który zarządza treścią na stronie internetowej może nadal korzystać ze znanego interfejsu WordPressa. Podczas, gdy zespoły deweloperskie mogą wykorzystywać nowoczesne narzędzia front-endowe do komunikacji z API WordPress takie jak React oraz GraphQL.
Rozszerzenie struktury WordPress o REST API pozwoliło jego twórcom wykorzystać architekturę headless na potrzeby samego CMSa. Popularny obecnie edytor natywny Gutenberg został napisany w React.js i wykorzystuje API. Pokazuje to, iż WordPress może być z powodzeniem wykorzystywany jako headless CMS, właśnie dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu zaimplementowanego w WordPress API.
Tradycyjny WordPress, czy Headless WordPress CMS?
Większość instalacji CMS WordPress wykorzystuje motywy, które są zbiorem plików szablonów do wyświetlania treści. Plik szablonu WordPress łączy HTML z tagami szablonu PHP i kontroluje układ określonej strony lub typu strony internetowej — np. single.php dla pojedynczych postów na blogu, czy też home.php dla strony głównej. Wadą systemu, który oparty jest na szablonach jest to, że zawartość jest dostępna tylko w formacie HTML, przy użyciu struktury dokumentu zdefiniowanej przez każdy szablon.
Tradycyjny WordPress prezentuje zawartość strony internetowej odwiedzającym witrynę za pośrednictwem renderowania po stronie serwera, ponieważ jest to PHP, który może obniżyć wydajność w porównaniu z innymi metodami generowania stron internetowych, takimi jak statyczne generowanie witryn internetowych. Za każdym razem, gdy użytkownik odwiedza nową stronę internetową, przeglądarka łączy się z serwerem sieciowym i pobiera całą potrzebną treść – są to niestety dość powolne procesy, które ostatecznie szkodzą zarówno pod kątem prędkości wyświetlania, jak również User Experience.
Alternatywą jest podejście Headless CMS, WordPress REST API zwraca JSON zamiast HTML. Korzystanie z interfejsu API umożliwia większą elastyczność w zakresie używanego interfejsu, co pozwala na tworzenie stron internetowych w modelu headless, między innymi dzięki Gatsby.
Kluczowe zalety Healdess WordPress CMS
Szybsza wydajność
Strony internetowe WordPress, które są obsługiwane przez interefejsy front-endowe, takie jak Gatsby, są niezwykle płynne i responsywne, z milisekundowym czasem ładowania.
Zwiększone bezpieczeństwo
Generatory stron statycznych, takie jak Gatsby, działające jako interfejs front-endowy dla WordPressa, nie mają aktywnych serwerów internetowych ani osiągalnej bazy danych, dzięki czemu mają mniejszą powierzchnię ataku. Takie podejście zapobiega złośliwym żądaniom, atakom DDoS i przypadkowemu ujawnieniu danych.
Większa elastyczność
Interfejsy front-endowe, takie jak Gatsby, mogą integrować treści WordPress ze złożonymi witrynami obejmującymi całą organizację, które mogą łączyć treści WordPress z treściami z innych systemów CMS i usług internetowych.
Headless WordPress CMS – podsumowanie
Dzięki wykorzystaniu silnika WordPress w strukturze Headless CMS zespoły marketingowe, a wśród nich redaktorzy mogą uzyskać taki interfejs, który sprawi, że zarządzanie treścią będzie łatwiejsze i bezproblemowe.
Programistom oferuje interfejsy API do tworzenia aplikacji, co przyspiesza i ułatwia przechowywanie, edytowanie i publikowanie treści.
Słowem, warto skorzystać z rozwiązań oferowanych przez WordPress Headless CMS, zarówno z perspektywy osoby obsługującej stronę internetową, jak również osoby programującej witrynę internetową.