Ze względu na mnogość istniejących rozwiązań w obszarze systemów zarządzania treścią stron internetowych CMS (Content Management System) coraz większa liczba klientów zastanawia się, który z nich byłby najlepszym rozwiązaniem dla projektowanej przez nich strony internetowej, czy też aplikacji webowej. Ciężko jest jednoznacznie określić, który z wielu dostępnych na rynku systemów CMS jest najlepszy oraz w 100% zaspokoi potrzeby danego projektu. Trudno byłoby też znaleźć osobę, która pozwoliłaby sobie na wydanie jednoznacznego osądu co do wyższości danego rozwiązania nad innym. Każdy z systemów CMS posiada pewną liczbę wad oraz zalet, zaś nadchodząca seria artykułów stanowić powinna wskazówkę dla osób poszukujących możliwie dostosowanego do ich potrzeb systemu CMS. W serii kolejnych artykułów przeprowadzona zostanie dokładna analiza trzech najbardziej popularnych systemów CMS funkcjonujących w internecie: WordPress, Joomla oraz Drupal. Poniżej, pierwszy artykuł z serii jaki system CMS wybrać.

WordPress – najpopularniejszy system CMS, ale czy najlepszy?

W momencie powstania w 2003 roku WordPress był tylko raczkującą jeszcze platformą blogową – teraz jest to największy CMS na rynku. Zasilając ponad 30% stron internetowych w globalnej sieci WordPress zyskał pozycję lidera w branży. Wedle danych serwisu W3Techs udział WordPressa w rynku wynosi aż 61%. Jednoznacznie można stwierdzić, że WordPress to najpopularniejszy system CMS, ale czy najlepszy? Poniższa analiza pomoże odpowiedzieć na to pytanie.

System CMS WordPress to najlepsze rozwiązanie do projektowania stron internetowych i serwisów webowych
Mocne strony systemu CMS WordPress:
  • Przejrzystość oprogramowania Open Source – WordPress, a także wiele motywów i wtyczek do niego, są swobodnie dostępne jako kod Open Source na licencji GPLv2. Oznacza to, że każdy może dowolnie modyfikować i rozpowszechniać kod bez uiszczania opłat licencyjnych (zakładając, że postępuje zgodnie z innymi aspektami licencji). Bazując na oprogramowaniu Open Source, programiści WordPress mogą otwarcie udostępniać kod online. Dzielenie kodu może pozwolić zaoszczędzić wiele czasu i kosztów dzięki wykorzystaniu istniejącego w sieci kodu.
  • Struktura przyjazna dla użytkownika – WordPress jest wyjątkowo wygodnym systemem zarządzania treścią ze względu na jego blogowe pochodzenie. Bardzo łatwo jest poruszać się po stronach i zawartości w witrynie WordPress. WordPress ułatwia organizowanie treści z dużą wiedzą o zarządzaniu stroną lub też bez niej.
  • Optymalizacja SEO (pozycjonowanie) – Google w sposób szczególny traktuje witryny WordPress, ponieważ mają one tendencję do automatycznego rozwiązywania problemów SEO i są łatwo indeksowane przez wyszukiwarki. Ponadto, ponieważ WordPress ma tak dużą społeczność, istnieje wiele opcji wtyczek służących do optymalizacji oraz poprawy pozycji danej witryny w wyszukiwarkach.
  • Szeroka powszechność i dostępność wtyczek – istnieje ponad 50 000 darmowych i płatnych wtyczek dostępnych dla użytkowników WordPress. Te wtyczki umożliwiają dostosowanie i ulepszenie dowolnej witryny WordPress. Jeśli programiści chcą wprowadzić określone zmiany w funkcjonalności witryny, istnieje szansa, że ktoś wcześniej napisał do tego wtyczkę i jest ona dostępna. Tak szeroka powszechność i dostępność wtyczek sprawia, że czas, a zarazem koszt programowania witryny WordPress znacząco spada.
  • Niskie koszty instalacji i utrzymania – każda osoba znająca się na technologii może pracować z witryną opartą o system WordPress. Nawet ci, którzy nie znają się na technologiach, wciąż mogą znaleźć drogę do głównych zadań. Zmniejsza to potrzebę formalnego szkolenia i wsparcia zewnętrznego. Nawet aktualizacje są proste.
WordPress to system CMS wykorzystywany do zarządzania treścią na stronach internetowych oraz w aplikacjach webowych
Słabe strony systemu CMS WordPress:
  • Trudności z projektowaniem wizualnym – WordPress ma reputację trudnej platformy do projektowania. Jest to częściowo prawda. WordPress nie został wyposażony w uniwersalny edytor stron WYSIWYG typu „przeciągnij i upuść”, który można zobaczyć na Wix i innych platformach internetowych dla majsterkowiczów. Wszystko musi być kodowane ręcznie, co jest niepraktyczne dla użytkowników nie znających języków i frameworków programowania. Z drugiej strony doświadczone agencje interaktywne oraz software house nie będą miały problemu z tworzeniem efektywnych i efektownych stron internetowych i aplikacji webowych z użyciem systemu CMS WordPress.
  • Szybkość działania – niektóre motywy (themes) dostępne w sieci zawierają dużo niepotrzebnego kodu ogólnego. Może to zmniejszyć prędkość witryny i spowolnić ładowanie. Bez wcześniejszych doświadczeń z WordPress może być trudno zrozumieć, jaki kod jest potrzebny i jaki kod można wykonać bez niego. Dlatego też doświadczone agencje i software house coraz częściej rezygnują z wykorzystania gotowych rozwiązań, sami tworząc motywy dostosowane do użytkownika. W Blue Owl od dawna stosujemy zasadę, według której projektujemy strony internetowe i aplikacje webowe bazując na przygotowanych przez nasz zespół motywach dedykowanych do potrzeb klientów. Takie podejście w sposób znaczący obniża ryzyko pojawiania się niechcianego, spowalniającego stronę kodu.
  • Liczne aktualizacje – instalowanie aktualizacji jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania witryny WordPress, ale może być uciążliwe. Motywy WordPress są często aktualizowane i poprawiane. Aktualizacje kolejnych wersji WordPress są ważne dla utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na stronach WordPress. Liczne aktualizacje mogą powodować niewielkie problemy na stronie internetowej, zdarza się, że konieczne może być przywrócenie starszego stanu WordPress. Warto więc aktualność i dopasowanie motywów i wtyczek używanych przez witrynę, które muszą być przystosowane są do najnowszych wersji systemu CMS WordPress.

WordPress – system popularny aczkolwiek nie idealny

Często mówi się, że rozwiązania idealne praktycznie nie istnieją. To samo stwierdzenie tyczy się systemu CMS WordPress. Statystycznie WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS na rynku, odpowiadając za obsługę ponad 30% stron internetowych i aplikacji webowych. Jego popularność wynika z wielu udogodnień i ułatwień zaprezentowanych powyżej. Nie oznacza to, że system CMS WordPress jest rozwiązaniem nie posiadającym wad. Z pewnością znajdzie się grupa osób, która do wymienionych wyżej słabych stron WordPressa będzie potrafiła dodać jeszcze kilka ważnych punktów. Od początku jednak założeniem analizy systemów CMS jest zachowanie maksymalnej obiektywności i wskazanie kluczowych silnych i słabych stron poszczególnych systemów. W kolejnej części z serii „jaki system CMS wybrać” analizie poddany zostanie system CMS Joomla, zapraszam.

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami