Wyjątkowo duża grupa systemów CMS funkcjonujących na rynku sprawia, że wybór tego najlepszego często okazuje się nie lada wyzwaniem. Spośród setek różnych mniejszych i większych systemów CMS warto wspomnieć o trzech najbardziej popularnych: WordPress, Joomla! oraz Drupal. W obecnej serii artykułów analizie poddane zostały wspomniane wyżej systemy CMS, tak aby w możliwie obiektywnie przedstawić zarówno silne, jak i słabe strony każdego z nich. Celem analizy jest pomoc użytkownikom w wyborze rozwiązania, które w najlepszy sposób zaspokaja ich potrzeby w zakresie zarządzania treścią na stronie internetowej. W części 1 serii analizie poddany został system CMS WordPress, dziś przedmiotem analizy będzie system CMS Joomla!.
Joomla! – system CMS do większych serwisów, ale czy na pewno?
CMS Joomla! powstał w 2005 roku poprzez podział innego systemu CMS o nazwie Mambo. Joomla! to drugi najpopularniejszy system CMS w Internecie. Jego udział w rynku systemów CMS wynosi 6,3% , odpowiadając za obsługę 3,1% wszystkich witryn internetowych w sieci. Przekłada się to na około 58 milionów stron internetowych i portali obecnych w Internecie. W sumie Joomla! jako system CMS został pobrany ponad 93 miliony razy. Podobnie jak WordPress, CMS Joomla! bazuje na PHP i bazie danych SQL. Chociaż system CMS Joomla! nie posiada tak szerokich opcji programistycznych jak CMS Drupal, ma jednak bardziej złożone opcje rozwoju strony internetowej niż CMS WordPress. Pomimo tego faktu, podobnie jak w przypadku wszystkich systemów zarządzania treścią, istnieją zarówno zalety i wady związane z wykorzystaniem tego systemu. Warto więc poznać zarówno mocne, jak również słabe strony systemu CMS Joomla! przed podjęciem decyzji o jego wdrożeniu.
Mocne strony systemu CMS Joomla!:
- Oprogramowanie na licencji Open Source – użytkownicy mogą swobodnie modyfikować i rozpowszechniać kod, w oparciu o który zbudowany jest CMS Joomla!. Podobnie jak system CMS WordPress, także Joomla! został oparty o oprogramowanie na licencji Open Source. Oznacza to, że nie ma opłat licencyjnych związanych z dzieleniem się informacjami. Dzięki takiej konstrukcji Joomla! posiada bogatą społeczność programistów, która swobodnie rozwija i dzieli się swoimi osiągnięciami w zakresie poprawy oprogramowania.
- Możliwość tworzenia skomplikowanych stron – pod tym względem Joomla! dysponuje szerszymi możliwościami aniżeli CMS WordPress. Do dyspozycji użytkowników oddane zostało mnóstwo narzędzi, które nie tylko pozwalają na tworzenie zaawansowanych serwisów internetowych, ale również na sprawne zarządzenia ich zasobami. Należy jednak pamiętać, że za większość tego typu narzędzi i wtyczek trzeba zapłacić.
- Prostota obsługi – obsługa systemu CMS Joomla! bardziej przypomina obsługę edytora tekstowego, aniżeli oprogramowania. Dzięki temu osoby nie mające styczności z programowaniem są w stanie edytować i obsługiwać treści na stronach i platformach internetowych. Podobnie jak WordPress, także CMS Joomla! uznać należy za system przyjazny dla użytkownika.
- Integracja z e-commerce – istnieje kilka rozszerzeń dostępnych dla systemu CMS Joomla!, które pozwalają na obsługę kanału e-commerce. Oznacza to, że większość użytkowników będzie w stanie zarządzać zawartością sklepu internetowego w tym samym miejscu, zamiast jednoczesnego uruchamiania wielu platform. Dodatkowe wtyczki sprawiają, że CMS Joomla! może stać się w pełni użyteczną platformą e-commerce.
- Optymalizacja pod pozycjonowanie (SEO) – Joomla! podobnie jak WordPress jest systemem, który pozwala osiągnąć wysokie wyniki w wyszukiwarkach dzięki odpowiedniej optymalizacji pod pozycjonowanie. Zarówno WordPress, jak również Joomla! posiadają wtyczki, które ułatwiają użytkownikom przeprowadzenie procesu pozycjonowania. W pierwszym przypadku jest to wtyczka Yoast SEO, zaś w przypadku Joomla! będzie to JCH Optimize.
Słabe strony systemu CMS Joomla!:
- Trudność projektowania bez znajomości podstaw programowania – Chociaż Joomla!, podobnie jak WordPress jest systemem stosunkowo przyjaznym dla użytkownika, o tyle możliwości dostosowania strony internetowej lub serwisu internetowego do własnych potrzeb, zwłaszcza pod względem wizualnym, bez znajomości języka programowania są praktycznie niemożliwe. Aby wdrożyć własne zmiany w wyglądzie projektowanej witryny nie obędzie się bez pomocy programistów, którzy będą mieli doświadczenie w projektowaniu serwisów internetowych z użyciem tego systemu CMS.
- Bezpieczeństwo – system CMS Joomla! oraz dostosowane do niego wtyczki wymagają ciągłej pracy i aktualizacji. Ich twórcy ciężko pracują nad nowymi aktualizacjami i naprawianiem problemów bezpieczeństwa na czas. Podobnie jak w WordPressie, istnieją świetne rozszerzenia bezpieczeństwa, które pomagają w ochronie witryny przed atakami. Warto więc skorzystać z płatnych lub bezpłatnych wtyczek, które zabezpieczają CMS Joomla! przed złośliwymi atakami i spamem.
- Stosunkowo mały wybór modułów – w przeciwieństwie do CMS WordPress, Joomla! ma o wiele bardziej ograniczony rynek (marketplace) dla dodatkowych modułów i dodatków. Jeśli użytkownicy poszukują dodatkowych modułów do rozwoju i utrzymania serwisu w oparciu o Joomla!, muszą być przygotowani na dodatkowy wysiłek w trakcie poszukiwania odpowiednich rozwiązań, a także koszty z tym związane.
Joomla! – wybór pomiędzy WordPressem a Drupalem?
System CMS Joomla! jest niejako rozwiązaniem pośrednim pomiędzy WordPressem a Drupalem. Z jednej strony jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla użytkowników od Drupala, który koncentruje się na programistach. Z drugiej strony posiada większe możliwości tworzenia i rozwoju skomplikowanych stron i serwisów internetowych niż opisywany w poprzednim artykule CMS WordPress. Joomla! nie jest, podobnie jak inne wspomniane rozwiązania, systemem idealnym. Jeśli chodzi o istotne minusy systemu zarządzania treścią Joomla!, należy podkreślić zwłaszcza kwestie kosztowe. Jak już zostało wspomniane, darmowa jest jedynie podstawowa wersja skryptu. Za zdecydowaną większość ulepszeń należy zapłacić. Samych ulepszeń, mimo mniejszego niż w wypadku WordPressa marketplace, jest całkiem dużo. Warto wspomnieć między innymi o narzędziach pozwalających ulepszyć szatę graficzną tworzonych stron i serwisów internetowych, a także wielu opcjach konfiguracyjnych, modułach, wtyczkach oraz narzędziach poprawiających bezpieczeństwo serwisu. W kolejnej części z serii „jaki system CMS wybrać” analizie poddany zostanie system CMS Drupal, zapraszam.