Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na uruchomienie sklepu online. Aby tego dokonać, konieczny jest wybór odpowiedniej platformy e-commerce, dostosowanej do charakterystyki konkretnego biznesu. W tym kontekście uniwersalnym rozwiązaniem pozostaje Shopify gwarantujące wiele możliwości na praktycznie każdym polu. Warto jednak sprawdzić, czy sklep oparty na tym systemie będzie również przystosowany do wymagań wyszukiwarek, takich jak Google, co ułatwi pozycjonowanie i zwiększy współczynnik konwersji.

Czym jest Shopify i jak działa?

Shopify jest systemem o charakterze SaaS, czyli Software as a Service. Do korzystania z platformy – a więc założenia i konfiguracji sklepu – konieczne jest wykupienie płatnej subskrypcji. Wówczas administrator otrzymuje dostęp do wszystkich funkcjonalności zawartych w wybranym abonamencie. System ten ze względu na swoją innowacyjność oraz prostą obsługę jest niezwykle popularny na rynku – aktualnie cieszy się renomą w kilkuset krajach, gdzie obsługuje wiele sklepów z praktycznie każdej branży. Shopify to platforma e-commerce idealna zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorców. Osoby pragnące założyć sklep online, mogą wybrać jeden spośród kilku dostępnych pakietów zależnie od własnego zapotrzebowania.

Każdy przedsiębiorca chce, aby prowadzony biznes był rentowny. Istnieje wiele sposobów na marketing i pozyskiwanie klientów dla sklepu internetowego. Jednym z nich jest pozycjonowanie (SEO). Należy jednak wiedzieć, że nie każda platforma e-commerce całkowicie wspiera tę strategię. Jak pod tym kątem prezentuje się Shopify?

Plusy Shopify względem SEO

Najważniejszą zaletą Shopify pod kątem SEO jest możliwość edycji kodu źródłowego szablonu. W efekcie optymalizacja witryny pod pozycjonowanie staje się niezwykle prosta i praktycznie nieograniczona. Warto jednak pamiętać, że w tym celu konieczne jest dokładne zaznajomienie się z językiem Liquid, w którym napisane są szablony Shopify. Przydaje się również HTML, CSS oraz JavaScript. Optymalizacja w kontekście SEO jest niezwykle istotna, ponieważ wyszukiwarki są skłonne wyświetlać na wysokich pozycjach te strony i sklepy, które są przyjazne dla użytkowników. Dlatego współcześnie tworzone witryny muszą być responsywne (dostosowane do ekranów wszystkich urządzeń, w tym smartfonów), a jednocześnie powinny wyróżniać się szybką prędkością ładowania. Możliwość manualnej edycji szablonu w Shopify jest więc ogromnym plusem, szczególnie że zdecydowana większość platform e-commerce typu SaaS nie pozwala ingerować w kod źródłowy.

Zaletą Shopify pod kątem SEO jest także rozbudowany sklep z aplikacjami, które mogą być zaimplementowane w sklepie. To dodatki przypominające wtyczki lub rozszerzenia spotykane w innych systemach. Dzięki nim pozycjonowanie witryny e-commerce opartej na Shopify może być znacznie prostsze. Do popularnych aplikacji należą te odpowiedzialne za przyspieszenie czasu ładowania strony oraz służące do automatycznego tworzenia meta danych (title i description). Aplikacje mogą również pomagać w optymalizacji obrazów lub wdrażaniu danych strukturalnych.

Korzystanie z Shopify jest bardzo proste, a szablony gotowe do wykorzystania przez przedsiębiorców są responsywne i zaprojektowane w myśl UX designu. Oznacza to, że właściciel sklepu nie musi poświęcać czasu na ich edycję, aby witryna wpisywała się w najważniejsze wytyczne dla webmasterów od Google. Od samego początku założony sklep będzie dopasowany do potrzeb użytkowników, również tych korzystających z urządzeń mobilnych. Dzięki temu budowa widoczności w wyszukiwarce będzie znacznie skuteczniejsza, a uzyskanie wysokich pozycji na wartościowe fraz kluczowe stanie się nieco łatwiejsze.

Shopify, jak zacząć? Przewodnik, jak zacząć sprzedaż na Shopify w Polsce.

Minusy Shopify względem SEO

Choć Shopify jest platformą e-commerce o wielu zaletach, posiada również kilka wad pod kątem SEO. Przede wszystkim wdrożenie efektywnego pozycjonowania może być kłopotliwe dla osób, które nie posiadają technicznej wiedzy. Wówczas edytowanie kodu i konfigurowanie poszczególnych funkcjonalności w obrębie sklepu staje się po prostu niemożliwe do zrealizowania. SEO może być jednak łatwe dzięki współpracy z doświadczonymi specjalistami. Pozycjonowanie sklepu internetowego opartego na systemie Shopify zrealizujesz wspólnie z Semcore. Wówczas to eksperci będą zajmować się wszystkimi kwestiami związanymi z SEO, a Ty poświęcisz swój czas na inne kwestie związane z Twoimi biznesem.

Minusem Shopify względem SEO jest także konieczność pobierania dodatkowych aplikacji, aby zmodyfikować niektóre elementy w celu osiągnięcia lepszych efektów pozycjonowania. Instalacja wielu dodatków negatywnie wpływa na prędkość ładowania sklepu, a na dodatek niektóre rozszerzenia udostępniają pełną zawartość dopiero po opłaceniu abonamentu, co generuje dodatkowe koszty.

Czy warto wybrać Shopify?

Z reguły systemy SaaS działają w zamkniętym środowisku – oznacza to, że administrator może wykorzystywać jedynie te funkcje, które zostały zaprojektowane przez autorów platformy. W tym kontekście Shopify prezentuje się nieco inaczej, ponieważ oprogramowanie pozwala edytować kod źródłowy szablon. Oczywiście założenie i podstawowe skonfigurowanie prostego sklepu jest możliwe z poziomu panelu administracyjnego, bez technicznej wiedzy. Jednak możliwość edycji platformy od wewnątrz znacznie ułatwia wdrożenie efektywnej strategii SEO. Jeżeli chcesz założyć sklep internetowy, który będzie atrakcyjny dla odbiorcy, innowacyjny, rozwojowy, łatwy w obsłudze, a jednocześnie jego pozycjonowanie nie sprawi kłopotów, Shopify jest optymalnym rozwiązaniem.

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami