Sprzedaż na Shopify, od czego zacząć?

Shopify to platforma eCommerce działająca w modelu SaaS (Sales as a Service), a więc modelu abonamentowym. W ramach miesięcznego abonamentu otrzymujemy szeroki zakres usług platformy eCommerce. Za pośrednictwem platformy Shopify możemy stworzyć własny sklep internetowy używając do tego bezpłatnego lub płatnego motywu. Motywy w Shopify działąją w technologii “drag and drop”, co sprawia, że są bardzo wygodne w użytkowaniu oraz zapewniają praktycznie nieograniczone możliwości edycji oraz customizacji. Shopify w Polsce zyskuje na popularności. Coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie tego oprogramowania eCommerce do handlu internetowego. Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie, zapewniające jednocześnie dużą gamę możliwości i rozwiązań, zwłaszcza w zakresie sprzedaży międzynarodowej. W niniejszym artykule przedstawiamy, jak zacząć przygodę z Shopify, jak krok po kroku rozpocząć sprzedaż z wykorzystaniem platformy Shopify.

Shopify, poradnik krok po kroku.

Krok 1 – uruchom platformę Shopify.

Shopify oferuje Ci bezpłatny 14 dniowy okres testowy platformy. Bezpłatny okres próbny pozwoli Ci na dokładne sprawdzenie platformy oraz rozpoczęcie sprzedaży. Warto na początek postępować zgodnie z przewodnikiem Shopify, który znajdziesz pod linkiem. Dodatkowo jeśli dysponujesz dobrą znajomością języka angielskiego możesz skorzystać z oficjalnego poradnika Shopify w wersji nagrania, która znajduje się poniżej.

Krok 2 – Uzupełnij produkty w panelu CMS Shopify.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie informacji o produktach, które chcesz sprzedawać w platformie Shopify. Pamiętaj aby odpowiednio wcześniej przygotować sobie zarówno zdjęcia, jak również kluczowe opisy produktów. Content znajdujący się na stronach produktowych jest bardzo istotny, ponieważ pozwala na odróżnienie Twoich produktów od konkurencji oraz dostarcza Twoim potencjalnym klientom kluczowych informacji o danych produktach. Zastanów się czy produkty są jedno czy wielowariantowe, jak wiele tych wariantów masz i z jak wielu będziesz chciał skorzystać. Pamiętaj iż przy dodawaniu produktów należy także skonfigurować cennik oraz stan magazynowy.

Shopify - jak dodać produkty do sklepu poprzez CMS Shopify

Krok 3 – Przygotuj kluczowe strony sprzedażowe dla Twojego sklepu internetowego.

Jak dobrze wiadomo, sklep internetowy to nie tylko strony pojedynczych produktów oraz kategorii. Bardzo istotne jest przygotowanie treści także dla kluczowych podstron sklepu internetowego. Nie zapomnij więc o tym, że sklep internetowy potrzebuje następujących po stron aby skutecznie prowadzić działalność sprzedażową:

  • Homepage –  strona główna sklepu internetowego to tak naprawdę strona lądowania użytkowników. Bardzo istotne, aby treści oraz projekt graficzny strony głównej były atrakcyjne dla użytkowników. Duża grupa klientów właśnie od tej strony będzie prowadziła wędrówkę po twoim portalu e-commerce. Bardzo istotne jest omówienie tej strony z doświadczonym projektantem UX/UI, który podpowie w jaki sposób prawidłowo zaprojektować i wdrożyć stronę główną, tak aby prowadziła ona do maksymalizacji konwersji użytkownika;
  • Strona kontaktowa –  podstrona z kontaktem, to także bardzo istotny  element sklepu internetowego. Kontakt pozwala Twoim użytkownikom na odnalezienie informacji  teleadresowych firmy oraz kluczowych osób kontaktowych. Często z zakładki kontakt korzystają także użytkownicy, którzy mają problem z zakupem produktów i  chcą wykorzystać formularz reklamacji lub poszukują pomocy. Bardzo istotne jest aby strona kontaktowa była zbudowana logicznie i dostarczała użytkownikom kluczowych informacji;
  • Najczęściej zadawane pytania (FAQ) –  jest to część sklepu internetowego, która bez zaangażowania personelu pozwala na odpowiedź na najistotniejsze pytania użytkowników sklepu internetowego. Tak proste pytania jak: ile będzie kosztowała wysyłka, czy pakujemy produkty w ekologiczne opakowania, czy i jak dokonać zwrotu oraz jakich rabatów udziela sklepy internetowe znajdą się właśnie w tej zakładce. Ważne jest aby przed startem serwisu eCommerce przygotować odpowiednią ilość informacji która będzie znajdować się w tej zakładce;
  • Polityka prywatności oraz regulamin sklepu internetowego –  z punktu widzenia handlu  internetowego są to bardzo istotne podstrony. Zakładka dotycząca polityki prywatności i plików cookies oraz regulamin sklepu internetowego to tak naprawdę podstawa prawna twojej działalności w Internecie. Warto przed startem sklepu internetowego przygotować profesjonalną politykę oraz regulamin z firmą która zajmuje się takim obszarem doradztwa prawnego.

Krok 4 – projektowanie sklepu internetowego Shopify.

Odpowiedni Design sklepu internetowego to tak naprawdę podstawa w funkcjonowania każdego serwisu e-commerce. W przypadku Shopify możemy zarówno projektować i wdrażać serwis internetowy od zera do bohatera, jak również skorzystać z gotowych motywów które dostępne są w oficjalnym marketplace Shopify. Bardzo ważne jest aby wybrać odpowiednią ścieżkę. Jako zespół Blue Owl rekomendujemy przygotowanie projektu graficznego od zera do bohatera, aczkolwiek ścieżka związana z wyborem i edycją szablonu  będzie dobrym wyborem zwłaszcza dla początkujących. Niemniej w tym punkcie opiszemy przede wszystkim proces projektowania dedykowanego sklepu internetowego w oparciu o platformę Shopify.

Bardzo dużą uwagę przywiązujemy w Blue Owl do samego procesu projektowego, podczas którego powstaje w pełni dedykowany system eCommerce Shopify dostosowany do potrzeb grupy docelowej. W tym celu projekt dzielimy na następujące etapy:

  • Warsztaty eCommerce – prowadzone zdalnie warsztaty, które mają na celu określenie kluczowych potrzeb klienta, analizę benchmarkingową konkurencji oraz stworzenie mapy ścieżki klienta. Stanowią podstawę podstaw dalszej pracy nad systemem eCommerce;
  • Przygotowanie architektury informacji oraz zestaw wymagań – na podstawie warsztatu przygotowana zostanie pełna architektura informacji serwisu wraz z backlogiem produktu. Całość będzie stanowiło bazę pod prace projektowe, graficzne oraz wdrożenie;
  • Projektowanie – tutaj dzieje się magia, a więc przekładamy dotychczasowy research na mierzalne, namacalne dowody. Tworzymy projekt UX, a następnie wzbogacamy go o warstwę graficzną UI tworząc dedykowany design system;
  • Wdrożenie – największy etap. W ramach tego etapu musimy zaimplementować projekty graficzne, stworzyć architekturę serwisu, wdrożyć, przetestować oraz umieścić na produkcji.

Bardzo mocną uwagę przywiązujemy zwłaszcza do procesu warsztatowego, podczas którego dość często pojawiają się w projekcie funkcjonalności, o których na etapie szacowania kosztów inwestycji nawet nie pomyśleliśmy.

Projektowanie dedykowanego sklepu internetowego Shopify

Krok 5 – Określ podatki, wybierz bramki płatności i metody wysyłki.

Sprzedając z użyciem platformy Shopify musisz samodzielnie ustawić i skonfigurować podatki. Podczas logowania z Polski, Shopify automatycznie ustawi Polskę, jako Twoją strefę podatkową i ustawi podatek 23%. Oczywiście możesz przeprowadzić edycję lub dodać kolejne strefy podatkowe, krajów, z których pochodzą Twoi klienci.

Wybór metod płatności w przypadku Shopify jest dość skomplikowany. Natywnie platforma nie wspiera polskich płatności. Jednak jest to możliwe aby takowe płatności dodać. Do implementacji niezbędny jest dedykowany moduł, który możecie kupić w jednym z popularnych marketplace w internecie lub też skorzystać z usług naszego zespołu, który przygotowuje własne dedykowane moduły do Shopify. Platforma natywnie wspiera płatności z wykorzystaniem systemu PayPal, który jednak w Polsce nie jest zbyt popularny. Podobny problem występuje w przypadku wysyłki. Niestety większość aplikacji które można znaleźć w oficjalnym marketplace Shopify nie jest używana na rynku polskim. Podobnie jak w przypadku bramki płatności można skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych na rynku, stworzyć rozwiązanie dedykowane lub skorzystać z popularnego systemu Baselinker. Przed wdrożeniem metod wysyłki i płatności warto skonsultować się w tym temacie ze specjalistą.

Krok 6 – budżet marketingowy sklepu internetowego.

Każdy sklep internetowy żeby przeżyć potrzebuję nakładów na reklamę marketing Ostatnim krokiem więc przed przystąpieniem do procesu sprzedaży jest przygotowanie I opracowanie planu operacyjnego w zakresie marketingu sprzedaży oraz przyporządkowanie budżetu marketingowego po wykonaniu Ten krok można uznać jako ostatni w całym procesie odpalenia sklepu internetowego na silniku Shopify.

Utknąłeś? Skorzystaj z pomocy specjalistów! Agencja partnerska Shopify.

Pomimo tego, iż sam start sprzedaży na platformie Shopify jest stosunkowo prosty, wielu sprzedawców korzysta z pomocy zewnętrznych zespołów wdrożeniowych. W Blue Owl znamy się na rzeczy. Jako partner Shopify jesteśmy w stanie przeprowadzić naszych klientów przez meandry projektowania oraz programowania sklepów internetowych na platformie Shopify. Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skorzystaj z darmowej wyceny!

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami