Sklep internetowy Shopify oraz Shopify Plus – a więc nowy trend w eCommerce

Shopify (w tym Shopify Plus) to platforma eCommerce, której popularność stale rośnie zdobywając rzesze nowych klientów. Wygląda na to, iż w krótkim czasie będzie to najczęściej używana platforma eCommerce na globalnym rynku. W tej chwili Shopify mogą opisać poniższe punkty:

  • 1,75 miliona sprzedawców handluje na platformie Shopify, a 1,59 miliona stron internetowych na żywo korzysta z Shopify;
  • 17 683 domen obsługuje obecnie Shopify Plus – pamiętaj, że sprzedawcy mogą prowadzić sklepy w wielu domenach (11 788 różnych sprzedawców obecnie prowadzi Shopify Plus);
  • Sklepy Shopify prowadzą teraz firmy w 175 różnych krajach;
  • Shopify obsługiwał 20 procent wszystkich witryn e-commerce w 2020 r.

Shopify, platforma eCommerce w modelu SaaS dla mikro oraz MŚP

Shopify to oprogramowanie oparte na subskrypcji (działające w modelu SaaS), które pozwala każdemu założyć sklep internetowy i sprzedawać swoje produkty. Właściciele sklepów Shopify mogą równocześnie prowadzić sprzedaż w fizycznych lokalizacjach, korzystając z Shopify POS, aplikacji Shopify dedykowanej do obsługi punktów sprzedaży i towarzyszącego jej sprzętu. Jeśli sprzedawca prowadzi działalność zarówno online, jak i fizycznie, jego stany magazynowe i zapasy są synchronizowane, dzięki czemu może zarządzać sklepem (sklepami w tym także fizycznymi) z jednego konta na dowolnym urządzeniu.

Shopify Plus platforma eCommerce “enterprise level” dla biznesów o większej skali

Shopify Plus to tak naprawdę najwyższy możliwy pakiet usług Shopify, który dedykowany został większym podmiotom, które osiągają kilku-milionowe obroty w ujęciu rocznym. Shopify Plus uruchomiono w 2014 r., aby zapewnić błyskawicznie rozwijającym się firmom konfigurowalne rozwiązanie korporacyjne, bez wysokich kosztów czasu, pieniędzy i rozwoju. Shopify Plus to alternatywa dla innych rozwiązań klasy enterprise, takich jak: Magento 2, BigCommerce czy Shopware. Shopify Plus wzbogaca w sposób istotny funkcje standardowego Shopify jednocześnie dając możliwości praktycznie nieograniczonego skalowania biznesu eCommerce także od strony technologicznej i projektowej.

Cennik Shopify – ile kosztuje sklepu Shopify oraz Shopify Plus?

cennik shopify - ile kosztuje sklep na shopify

Shopify oferuje pięć różnych planów, każdy z własnymi funkcjami i ceną.

  • Shopify Lite: dodawaj produkty do dowolnej strony internetowej lub bloga i akceptuj płatności kartą kredytową.
  • Basic Shopify: Wszystkie podstawy do rozpoczęcia nowej działalności.
  • Shopify: Wszystko, czego potrzebujesz do rozwijającej się firmy.
  • Advanced Shopify: Zaawansowane funkcje skalowania Twojej firmy.
  • Shopify Plus: Rozwiązania klasy korporacyjnej dla dużych sprzedawców i dużych firm.

Cennik Shopify obejmuje wiele elementów. W grę wchodzą koszty subskrypcji, opłaty za płatności i opłaty transakcyjne. Poniższa tabela prezentuje przegląd dla wszystkich opcji (tabela przygotowana na podstawie danych z oficjalnych stron internetowych Shopify oraz Shopify Plus):

Basic ShopifyShopifyAdvanced ShopifyShopify Plus
Miesięczna opłata$29$79$299$2000 +
Sklep internetowy (Online Store)
Nielimitowane produkty (Unlimited products)
Liczba użytkowników (Staff accounts)2515Nielimitowane
Support 24/7
Lokalizacje magazynów (inventory locations)do 4do 5do 8do 20
Kanały sprzedaży (sales channels)
Kody rabatowe (discount codes)
Darmowy Certyfikat SSL (Free SSL Certificate)
Porzucony Koszyk (Abandoned Cart Recovery)
Karty podarunkowe (Gift Cards)
Profesjonalne raporty (Professional reports)
Generator raportów zaawansowanych (Advanced reports generator)
Zewnętrzne stawki wysyłek (Third-party calculated shipping rates)
Segmentacja klientów (Customer segmentation)
Automatyzacja Marketingu (Marketing automation) 
Nielimitowane kontakty (Unlimited contacts)
Automatyzacje e-commerce (e-commerce automations)
Analiza oszustw (Fraud analysis)
Shopify POS Lite 
Zarządzanie sprzedażą międzynarodową (International market management)
Domeny oraz foldery (Market domains and subfolders)
Tłumaczenie języków (Language translation) 
Przeliczanie walut (Currency conversion)
Ustawianie lokalnych płatności (Local payment methods) 
Cła oraz podatki importowe (Duties and import taxes) 
Niestandardowe ceny według rynku (Custom pricing by market) 

Miesięczne i roczne koszty subskrypcji Shopify

Jako oprogramowanie w modelu SaaS, Shopify pobiera opłaty od klientów za możliwość używania oprogramowania w wielkości zależnej od planu / pakietu, który zostanie wykupiony przez sprzedawcę. Domyślnie opłaty naliczane są w okresach miesięcznych, można jednak wybrać opcję roczną, dwuletnią lub trzyletnią, co pozwala zaoszczędzić na subskrypcji Shopify. Miesięczne koszty subskrypcji w rozliczeniu miesięcznym, rocznym, dwuletnim i trzyletnim płatnymi z góry przedstawia poniższa tabela.

PakietMiesięcznyRoczny (10% zniżki)Dwuletni (20% zniżki)Trzyletni (25% zniżki)
Shopify Lite$9$8$7$6,75
Basic Shopify$29$26$23.25$21.75
Shopify$79$71$63.25$59.25
Advanced Shopify$299$266$235$219
Shopify Plus$2000$1800$1600$1500

Płatności z użyciem Shopify, opłaty transakcyjne oraz prowizje.

Płatności dodatkowe za korzystanie z platformy Shopify zależne są od wykorzystanej bramki płatności. Na największych rynkach Shopify w tym momencie oferuje swój dedykowany procesor płatności dla sklepu internetowego działającego za pośrednictwem platformy Shopify. Dedykowany procesor płatności nosi nazwę Shopify Payments, zaś lista krajów, w których można z niego korzystać dostępna jest tutaj. Dzięki Shopify Payments sprzedawcy mogą akceptować kilka rodzajów metod płatności, w tym główne karty kredytowe i Apple Pay. Konfiguracja w sklepie Shopify jest również dość łatwa, a Shopify nie pobiera dodatkowych opłat, tak jak w przypadku korzystania z innych bramek płatności w Shopify. Opłaty transakcyjne (podobne jak w większości bramek płatności) dla Shopify Payments zostały zaprezentowane w poniższej tabeli.

Opłaty za płatności kartąShopify LiteBasic Shopify ShopifyAdvanced ShopifyShopify Plus
Płatności online2.9% + 30¢2.9% + 30¢2.6% + 30¢2.4% + 30¢Zmienne
Płatności POS2.7% + 0¢*2.7% + 0¢2.5% + 0¢2.4% + 0¢Zmienne

W chwili obecnej (06.2022) Shopify Payments nie jest dostępny w Polsce, co zmusza sprzedawców do wykorzystania zewnętrznych bramek płatności, w przypadku których Shopify pobiera dodatkowe opłaty transakcyjne. Opłaty są zróżnicowane w zależności od pakietu, pobierane są jako określony % od obrotu sklepu internetowego. Dokładna wielkość opłat dla Shopify zaprezentowana jest w poniższej tabeli:

Opłaty dodatkowe Shopify LiteBasic ShopifyShopifyAdvanced ShopifyShopify Plus
Zewnętrzne bramki płatności2.00%2.00%1.00%0.50%0.15%
Shopify Payments0.00%0.00%0.00%0.00%0.00%

Mimo opłat dodatkowych związanych z wykorzystaniem zewnętrznych bramek płatności w wielu przypadkach wykorzystanie zewnętrznej bramki płatności może okazać się korzystniejsze aniżeli skorzystanie z Shopify Payments. Dla przykładu, w przypadku większości bramek płatniczych w Polsce prowizja za transakcje nie przekracza 2%, co oznacza, że np. w Shopify Advanced oraz Shopify Plus wykorzystanie zewnętrznej bramki pod kątem kosztowym jest korzystniejsze niż wykorzystanie Shopify Payments.

Shopify vs Shopify Plus, jaki plakiet wybrać?

Opłaty za platformę Shopify Plus

Koszt startowy: minimum 2000 USD miesięcznie

Podstawą modelu opłat licencyjnych w pakiecie Shopify Plus jest utylizacja / wykorzystanie platformy (utylizacja odpowiada miesięcznej wielkości sprzedaży w Shopify Plus). Całość opiera się na zasadzie, że im większy obrót jako sprzedawca osiągasz, tym więcej wsparcia i zasobów serwerowych potrzebujesz.

Minimalna opłata startowa za korzystanie z Shopify Plus to 2000 USD. W ramach tej kwoty funkcjonuje większość sprzedawców. W momencie, w którym obroty firmy przekraczają 800 tys. USD miesięcznie, opłata stała jest dodatkowo powiększona o 0.25% wartości obrotu do określonej kwoty granicznej. Maksymalna opłata licencyjna wynosi 40 000 USD miesięcznie. 

Dla przykładu, zgodnie z cennikiem Shopify Plus firma, która generuje obrót o wartości 1 mln USD miesięcznie zapłaci 2500 USD w ramach miesięcznych opłat licencyjnych. Aby ten sam sprzedawca mógł zapłacić maksymalną miesięczną opłatę licencyjną w wysokości 40 000 USD, musiałby osiągnąć 16 mln USD miesięcznej sprzedaży.

Ile w praktyce wynoszą opłaty licencyjne używania Shopify, Advanced Shopify oraz Shopify Plus?

W pierwszym scenariuszu załóżmy, że prowadzisz średniej wielkości sklep, który generuje 100 tys. USD netto przychodu miesięcznie (ok. 400 tys. zł netto). Sklep działa głównie w Polsce, stąd niezbędne jest użycie zewnętrznej bramki płatności. Zobaczmy, jak wyglądają koszty jeśli chodzi o opłaty licencyjne w opisanej kombinacji dla Shopify, Advanced Shopify oraz Shopify Plus.

PakietShopifyAdvanced ShopifyShopify Plus
Miesięczna opłata licencyjna$79$299$2000
Koszt zmienny ze względu na zewnętrzne płatności$1000$500$150
Opłaty całkowite miesięcznie$1079$799$2150

Jak wynika z teoretycznej predykcji przedstawionej w powyższej tabeli, jeśli chodzi czysto o koszt opłat licencyjnych, to najkorzystniej z punktu widzenia właściciela sklepu wypada pakiet Advanced Shopify, gdzie przy założeniu określonego wyżej obrotu całkowite koszty opłat licencyjnych wynoszą 799 USD.

W innym scenariuszu załóżmy, że prowadzisz większy sklep, który generuje 500 tys. USD netto przychodu miesięcznie (ok. 2 mln zł netto). Sklep działa głównie w Polsce, stąd niezbędne jest użycie zewnętrznej bramki płatności. Zobaczmy, jak wyglądają koszty jeśli chodzi o opłaty licencyjne w opisanej kombinacji dla Shopify, Advanced Shopify oraz Shopify Plus.

PakietShopifyAdvanced ShopifyShopify Plus
Miesięczna opłata licencyjna$79$299$2000
Koszt zmienny ze względu na zewnętrzne płatności$5000$2500$750
Opłaty całkowite miesięcznie$5079$2799$2750

Jak wynika z przedstawionych powyżej danych predykcji opłat licencyjnych przy zwiększeniu obrotów sklepu do 500 tys. USD miesięcznie sytuacja diametralnie się zmienia. Przy tej skali działalności jeśli chodzi o przychody sklepu internetowego najkorzystniejszym z punktu widzenia opłat licencyjnych rozwiązaniem będzie pakiet Shopify Plus.

Cennik Shopify Plus oraz Shopify, na co zwracać uwagę?

Oczywistym jest, że wybór odpowiedniego pakietu Shopify nie jest ograniczony jedynie do cennika opłat licencyjnych oraz opłat dodatkowych. Jednak jest to dość istotny punkt, który biorą pod uwagę sprzedawcy decydując się na funkcjonowanie sklepu internetowego w środowisku Shopify. Jak wynika z informacji przedstawionych w artykule na ostateczny koszt opłat licencyjnych w ramach Shopify oraz Shopify Plus ma wpływ wiele czynników. 

Teoretyczne przykłady, które zostały zaprezentowane w artykule pokazują, iż ostateczny koszt opłat licencyjnych różni się w zależności od obrotu jaki generuje sklep internetowy. Jak widać na zaprezentowanych przykładach, przy odpowiedniej wielkości obrotu sklepu internetowego nawet początkowo najbardziej kosztowny pakiet Shopify Plus wypada najkorzystniej.

Potrzebujesz fachowego wsparcia  w zakresie optymalnego wyboru pakietu Shopify lub Shopify Plus dla Twojego sklepu internetowego? Zespół Blue Owl jest do twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami w sprawie darmowej wyceny lub konsultacji.

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami