Wdrożenie sklepu internetowego zależy od wielu czynników. Głównym elementem, który ma istotny wpływ na ostateczny koszt implementacji serwisu eCommerce jest zakres projektu oraz wybór technologii, którą w następnym kroku należy utrzymywać i rozwijać. Oczywiście niebagatelną rolę w całym procesie wyceny gra także sam proces i agencja, która przeprowadza wdrożenie. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić szacunkowe koszty wdrożenia sklepu internetowego na Shopify Plus w oparciu o dane rynkowe oraz nasze doświadczenia związane z implementacją tej platformy.

Shopify Plus – platforma do rozwoju eCommerce

Platforma Shopify Plus została zaprojektowana specjalnie dla większych przedsiębiorstw. Platforma ma praktycznie nieograniczone możliwości skalowania, to znaczy, że klienci mogą rozwijać swój biznes praktycznie bez końca. Z naszego doświadczenia wynika, iż Shopify Plus jest przeznaczony głównie dla przedsiębiorstw, które osiągnęły pewną stabilność w obszarze sprzedaży online. 

W pełni hostowana platforma Shopify Plus gwarantuje 99,99% dostępności, a serwery mogą obsłużyć do czterech milionów zapytań na sekundę i tysiące zamówień na minutę, bez wpływu na wydajność witryny. Klienci Shopify Plus otrzymują również nieograniczoną przepustowość i do 200 TB pojemności, co gwarantuje praktycznie nieograniczony rozwój.

Co najważniejsze Shopify Plus zapewnia pełną personalizację sklepu internetowego. Dzięki pełnemu dostępowi do API oraz kodu serwisu zespół developerski może w dowolny sposób kształtować ostateczny wygląd oraz funkcjonalności sklepu internetowego Shopify Plus. Dostęp do szerokiego marketplace Shopify Plus z licznymi modułami i wtyczkami pozwala na zaspokojenie potrzeb nawet najbardziej wymagających sprzedawców.

Kluczowe zalety Shopify Plus

Platforma Shopify Plus ma wiele zalet wynikających zarówno z charakteru działania serwisów SaaS, ale także związanych z elastycznością oraz dostępem do edycji. Poniżej przedstawione zostały główne zalety Shopify Plus:

 • Skalowalność – dzięki sprawdzonej architekturze oraz własnym zasobom hostingowym, Shopify Plus zapewnia praktycznie nieograniczone możliwości skalowania;
 • Sprzedaż międzynarodowa – wbudowane narzędzia oraz szeroki marketplace umożliwiają sprzedawcom Shopify Plus skalowanie sprzedaży na rynki międzynarodowe;
 • Dostępność interfejsu API – dzięki otwartemu dostępowi do API możliwe są liczne połączenia w tym np. podłączenie Shopify Plus do headless storefront (w naszym przypadku wykorzystujemy gatsby.js storefront);
 • Przystępność kosztów – licencja Shopify Plus zaczyna się od 2000 USD miesięcznie, za co dostajemy dużą wartość w postaci bezpieczeństwa i stabilności serwisu. Koszty utrzymania są dzięki temu wyjątkowo konkurencyjne np. w stosunku do Magento 2;

Podstawowe koszty funkcjonowania sklepu internetowego Shopify Plus

Jak zostało wspomniane powyżej, podstawowe koszty platformy Shopify Plus łączą się z opłatą licencyjną, która w bazowej wersji wynosi 2000 USD miesięcznie. Można więc na początku założyć, że koszty licencji w ujęciu rocznym zamkną się w kwocie 24 tys. USD, co daje lekko ponad 100 tys. zł w ujęciu rocznym (przy kursie USD/PLN w okolicy 4,3). Tutaj warto jednak pamiętać, iż koszty wzrastają przy przekroczeniu 800 tys. USD przychodu miesięcznie, wtedy koszt licencji wzrasta. Opłata stała licencji w takim wypadku jest dodatkowo powiększona o 0.25% wartości obrotu do określonej kwoty granicznej. Maksymalna opłata licencyjna wynosi 40 000 USD miesięcznie. 

Headless Shopify Plus

Dla przykładu, firma, która generuje obrót na poziomie 500 tys. USD miesięcznie zapłaci 2 tys. USD miesięcznie w ramach opłaty licencyjnej. Jednak gdy jej obrót wzrośnie do 1 mln. USD miesięcznie, koszt licencji zwiększy się o 500 USD miesięcznie do 2500 USD miesięcznie. Nie jest to więc znaczący wzrost kosztów licencji biorąc pod uwagę wzrost analogiczny wzrost obrotów sklepu internetowego.

W zamian za pokrycie opłat licencyjnych w ramach Shopify Plus sprzedawcy otrzymują szereg korzyści w tym przede wszystkim:

 • Hosting 
 • Utrzymanie i aktualizacje
 • Shopify POS
 • Dedykowany account manager
 • Wsparcie przy wdrożeniu i rozwoju sklepu
 • Dostęp do API Shopify Plus

Porównując koszty samej obsługi i aktualizacji platforma Shopify Plus jest mocno konkurencyjna do innych platform klasy enterprise gdzie samo utrzymanie platformy (DevOps) to często koszt przekraczający setki tysięcy złotych miesięcznie.

Koszty migracji i wdrożenia sklepu internetowego Shopify Plus

Powyżej przedstawione koszty stałe działania sklepu internetowego w oparciu o Shopify Plus nie dotyczą głównych wydatków związanych z migracją oraz wdrożeniem serwisu eCommerce. Zdecydowana większość sklepów internetowych tworzonych na platformie Shopify Plus to serwisy eCommerce przenoszone z innych silników, w tym z Shopify, Magento, PrestaShop, WooCommerce, czy też BigCommerce.  W związku z tym sprzedawcy muszą liczyć się na początku z kosztem migracji sklepu internetowego. Warto także dodać, iż w ramach migracji zdecydowana większość klientów decyduje się na przygotowanie całkowicie nowego wyglądu sklepu internetowego, a co za tym idzie wdrożenie “od zera do bohatera”. 

W Blue Owl nasze doświadczenie bazuje na wdrożeniach Shopify Plus w połączeniu z headless storefront. Zakłada to podejście procesowe, w którym tworzymy sklep internetowy “from scratch” jednocześnie migrując najistotniejsze elementy bazy danych z dotychczasowego rozwiązania, na którym stoi serwis eCommerce. 

Poniżej przedstawione zostaną szacunkowe koszty wdrożenia i migracji serwisu eCommerce w oparciu o doświadczenia naszej agencji oraz dane rynkowe:

 • 20 000 do 200 000 USD jednorazowo — średni koszt wdrożenia i migracji sklepu internetowego Shopify Plus przez agencję w oparciu o headless commerce (zależy od zakresu projektu i stopnia skomplikowania serwisu);
 • 2000 USD miesięcznie — roczny koszt licencji Shopify Plus, zaczynając od 2000 USD miesięcznie; to wzrasta w zależności od poziomu obrotów sklepu internetowego;
 • 4000 – 8000 USD miesięcznie — koszty utrzymania i rozwoju sklepu internetowego w ramach umowy SLA z agencją;
 • 500 USD miesięcznie — średnie roczne koszty aplikacji i wtyczek rozszerzających działanie serwisu eCommerce;
 • 250 USD miesięcznie – pozostałe możliwe opłaty za rozszerzenia oraz usługi dodatkowe (w tym np. hosting dla headless storefront)

Powyższe koszty są oczywiście szacunkowe i zawsze zależą od zakresu projektu. Jeśli jednak porównać powyższe koszty ze standardowym wdrożeniem i migracją systemu na Magento 2, gdzie koszt samego wdrożenia najczęściej zaczyna się od 100 000 USD wzwyż, wydają się bardzo konkurencyjne.

Shopify Plus – platforma “klasy enterprise” przeznaczona dla wymagających klientów, którzy myślą o rozwoju

Z naszego doświadczenia Shopify Plus to platforma, która idealnie sprawdzi się w większych przedsiębiorstwach, które generują ponad 100 000 USD miesięcznych przychodów oraz mają plany na dalszy dynamiczny rozwój. W tym wypadku zarówno koszt wdrożenia, jak również możliwości jakie daje sama platforma mogą zostać dobrze wykorzystane przynosząc wartościowy wskaźnik ROI.

Potrzebujesz fachowego wsparcia  w zakresie migracji oraz wdrożenia Headless Commerce na Shopify Plus? Skontaktuj się z nami w sprawie darmowej wyceny lub konsultacji.

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami