Z roku na rok dynamicznie rośnie liczba sklepów internetowych. Wszyscy dostrzegamy ich olbrzymi potencjał, który jeszcze kilka lat temu nie był tak oczywisty jak dziś. Sprzedaż internetowa rośnie w siłę, dzieje się tak między innymi dlatego, że jest to wygodna forma zakupów dostępna 24/7 dla każdego. Z tego powodu, wielu przedsiębiorców podejmuje decyzję rozpoczęcia sprzedaży przez Internet, która może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jednakże zakładając e-sklep musisz być gotów na podjęcie trudnej i ważnej decyzji, która będzie miała kluczowy wpływ na rozwój Twojego eCommerce – wybór odpowiedniego oprogramowania, dzięki któremu możesz rozpocząć i rozwinąć sprzedaż w Internecie.

Sklepy internetowe dzielimy głównie na sklepy oparte o rozwiązanie abonamentowe SaaS oraz wdrożone za pomocą Open Source. W niniejszym artykule przeczytasz czym różnią się wymienione rozwiązania oraz jaki rodzaj e-sklepu spełni Twoje oczekiwania.

Sklepy internetowe SaaS

Oprogramowanie SaaS dla eCommerce

Model SaaS (Software as a Service) – jest to oprogramowanie przechowywane na serwerze dystrybutora, który udostępnia je w modelu abonamentowym. Oznacza to, że przedsiębiorca dokonuje comiesięcznych opłat, dzięki którym ma możliwość prowadzenia sprzedaży w sklepie internetowym. Cała infrastruktura, hosting, aktualizacje i bezpieczeństwo leżą po stronie dostawcy. W ten sposób przedsiębiorca posiada gotowe rozwiązanie, którego nie musi samodzielnie utrzymywać. Sklep internetowy w modelu SaaS można uruchomić na okres testowy, w trakcie którego warto skorzystać z  kilku darmowych motywów graficznych w pełni modyfikowalnych w panelu administratora. Większość dystrybutorów tego oprogramowania oferuje łatwe dostosowanie i modyfikacje elementów graficznych metodą drag and drop, czyli przeciągnij i upuść za pomocą myszki. Model SaaS to dobre rozwiązanie dla osób i firm o mniejszych zasobach, które stawiają swoje pierwsze kroki w eCommerce i nie chcą angażować zewnętrznej agencji do stworzenia sklepu internetowego.

Zalety eCommerce w modelu SaaS:

  • prosta obsługa techniczna i intuicyjność;
  • możliwość skorzystania z bezpłatnego okresu testowego;
  • szybkie wdrożenie sklepu internetowego;
  • aktualizacje oprogramowania po stronie dostawcy;
  • serwer i hosting w cenie abonamentu;
  • wsparcie techniczne w przypadku awarii i problemów;
  • dostosowanie do norm prawnych, RODO leży po stronie dystrybutora;
  • gotowe szablony graficzne z możliwością dostosowania;
  • integracja z Google Analytics, płatnościami, kurierami, ERP i porównywarkami.

Wady eCommerce w modelu SaaS:

  • ograniczona i kosztowna możliwość wdrożenia indywidualnego motywu graficznego i innych dedykowanych funkcjonalności;
  • sklep internetowy nie jest Twoją własnością, jedynie go wynajmujesz;
  • ograniczona ilość produktów w ramach pakietu podstawowego;
  • brak optymalizacji kodu e-sklepu na potrzeby SEO i SEM;
  • trudności z obsłużeniem wzmożonego ruchu w sklepie internetowym;
  • utrudniony export zawartości e-sklepu na inne platformy.

Sklepy internetowe Open Source

Open Source dla eCommerce - WooCommerce i PrestaShop

Model Open Source – jest to najczęściej darmowe oprogramowanie bazujące na otwartym kodzie źródłowym, które można pobrać, a następnie dostosować do własnych potrzeb w ramach wdrożenia sklepu internetowego.  Model ten pozwala na dowolną modyfikację całego oprogramowania oraz projektowania nowych funkcjonalności i rozwiązań. Jednakże, należy pamiętać, że ważne jest posiadanie odpowiednich zasobów do stworzenia e-sklepu w modelu Open Source. W tym wypadku, przy wdrożeniu sklepu internetowego, warto sięgnąć po wsparcie eCommerce Software House. Dzięki zatrudnieniu zewnętrznego zespołu specjalistów, będziesz pewny, że zadania związane z budową oraz rozwojem sklepu internetowego będą wykonane profesjonalnie. Zespół Software House zajmuje się między innymi: wykupieniem domeny, konfiguracjami, aktualizacjami, dostosowaniem prawnym, wdrożeniem niezbędnych funkcjonalności, a także pomocą techniczną w przypadku awarii. Co istotne, Open Source nie narzuca ograniczeń ws. wyglądu i sposobu działania, może również realnie wpłynąć na ilość użytkowników sklepu internetowego, dzięki możliwości optymalizacji SEO i kampanii Google Ads. Najczęściej wybierane oprogramowanie Open Source w Polsce, to: WooCommerce i PrestaShop.

Zalety eCommerce Open Source:

  • dostęp do kodu źródłowego i możliwość jego edycji;
  • możliwość dowolnej konfiguracji wyglądu i funkcjonalności e-sklepu;
  • możliwość pozycjonowania i optymalizacji SEO&SEM oraz Google Ads;
  • łatwość migracji sklepu, dzięki możliwości przechowywaniu danych na własnym serwerze;
  • dowolność w wyborze i zmianie hostingu oraz domeny.

Wady eCommerce Open Source:

  • potrzeba dużej wiedzy technicznej lub skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów;
  • konieczność przeprowadzania ciągłych aktualizacji;
  • płatne rozszerzenia oprogramowania.

SaaS vs. Open Source – czy istnieje jedno najlepsze rozwiązanie?

Odpowiedzi na powyższe pytanie można szukać w nieskończoność, ponieważ nie ma jeden słusznej drogi. Wiele zależy od naszych potrzeb, doświadczenia, budżetu oraz planów rozwoju sklepu internetowego. SaaS to dobra opcja dla początkujących firm, którym oferowane szablony i funkcjonalności odpowiadają w 100%. Natomiast rozwiązanie Open Source sprawdzi się dla przedsiębiorcy, który prowadzi sprzedaż internetową na szerszą skalę i wiąże z tym dalekie plany rozwojowe. To także dobry wybór dla firm, które potrzebują spersonalizowanego podejścia, elastyczności oraz pełnej kontroli nad e-sklepem.

Przed założeniem sklepu internetowego warto dokładnie sprecyzować swoje wymagania i potrzeby, dzięki temu w Blue Owl eCommerce Software House określimy, jaki rodzaj e-sklepu będzie Ciebie najlepszy.

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami