Lighthouse to narzędzie wykorzystywane do przeprowadzania technicznych audytów stron internetowych. Zostało opracowane przez Google i ocenia witrynę na różnych płaszczyznach. Oprogramowanie podczas pracy analizuje wydajność, zgodność serwisu z PWA, użyteczność, SEO oraz sprawdza, jakie praktyki zostały wykorzystane na etapie projektowania strony.

Do czego służy Lighthouse?

Narzędzie Lighthouse pozwala specjalistom SEO, web developerom oraz administratorom stron przeprowadzić audyt techniczny witryny. Celem takiego działania może być na przykład zidentyfikowanie i rozwiązanie ewentualnych błędów lub niedociągnięć, które mogą negatywnie wpływać na UX lub pozycjonowanie serwisu w organicznych wyszukiwaniach. Wygenerowanie audytu jest całkowicie darmowe i nie zajmuje wiele czasu. Narzędzie Lighthouse po przeprowadzonym audycie wyświetla punktową ocenę (skala 0-100) poszczególnych aspektów strony internetowej:

  • Wydajność (Performance) – narzędzie Lighthouse analizuje szybkość ładowania witryny. Pod uwagę brany jest nie tylko czas oczekiwania na pełne wczytanie zawartości, ale również prędkość wyświetlania poszczególnych elementów. Wpływ na ocenę punktową wywiera także całkowity czas blokowania (wówczas użytkownik nie może wchodzić w interakcję z przyciskami na stronie), który powinien być jak najkrótszy. Istotne znaczenie w kontekście wydajności ma także szybkość wczytania się największego fragmentu strony.
  • Dostępność (Accessibility) – audyt obejmuje analizę witryny pod kątem wygody użytkowników. Narzędzie weryfikuje takie elementy jak przyciski, linki oraz obrazy, aby sprawdzić, w jakich miejscach zostały umieszczone i czy zastosowano odpowiedni opis. Jednocześnie zawartość wizualna powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić komfort użytkownikom niedowidzącym.
  • Najlepsze praktyki (Best Practices) – to rozwiązania skupiające się głównie na aspektach bezpieczeństwa oraz nowoczesnych standardach tworzenia stron internetowych. Podczas audytu Lighthouse sprawdza, czy witryna wykorzystuje HTTPS lub nie wykorzystuje przestarzałych API.
  • SEOLighthouse sprawdza, czy strona internetowa jest zgodna z podstawowymi wskazówkami dotyczącymi optymalizacji pod silnik wyszukiwarki. Negatywnie na ocenę SEO może wpłynąć na przykład brak znacznika <title> lub uszkodzony plik robots.txt.

Progresywne aplikacje internetowe (PWA) – jeżeli serwis obsługuje technologię PWA (Progressive Web App), Lighthouse przeprowadzi audyt w tym zakresie. Narzędzie wyświetli pojawiające się błędy oraz elementy wymagające poprawy.

Jak wygenerować raport Lighthouse?

Do wygenerowania raportu Lighthouse potrzebujesz tylko i wyłącznie przeglądarki. Aby przeprowadzić audyt dowolnej strony internetowej, otwórz witrynę w nowej karcie. Następnie naciśnij prawy przycisk myszy w dowolnym miejscu na ekranie. Ostatnią pozycją na wyświetlonej liście będzie „Zbadaj” lub „Zbadaj element” zależnie od tego, z jakiej dokładnie przeglądarki korzystasz. Wówczas na ekranie pojawi się konsola, a na jej górnym pasku znajduje się zakładka „Lighthouse”. Wybierzesz elementy, które chcesz przeanalizować, a narzędzie automatycznie przeprowadzi audyt.

Jeżeli jednak regularnie chcesz wykorzystywać metrykę Lighthouse, aby analizować stan strony internetowej, zastanów się nad instalacją wtyczki do Twojej przeglądarki. Rozszerzenie dostępne jest w Chrome Web Store oraz Mozilla Add-Ons. Wówczas przeprowadzanie audytów staje się jeszcze szybsze i prostsze.

Jak wygenerować raport lighthouse na stronie internetowej

Czy Lighthouse wpływa na SEO?

Narzędzie Lighthouse pomaga w diagnozowaniu  technicznych błędów, które mogą wywierać wpływ na widoczność strony internetowej w wyszukiwarce Google. Metryka ta nie jest jednak bezpośrednim czynnikiem rankingowym, branym pod uwagę podczas ustalania pozycji. Oznacza to, że wyższa ocena w audycie nie ma klarownego odzwierciedlenia w organicznych wynikach Google. Algorytmy podczas ustalania pozycji nie wykorzystują punktacji nadanej przez narzędzie Lighthouse. Audyt jest jedynie wskazówką dla specjalisty SEO, web developera lub administratora serwisu – w ten sposób możesz sprawdzić, jakie elementy w obrębie witryny warto poprawić, aby strona była dostosowana do potrzeb użytkowników.

Pod kątem jakości algorytmy Google oceniają między innymi CWV (Core Web Vitals). Należy jednak pamiętać, że roboty zbierają dane od prawdziwych użytkowników, a te wyświetlane w Lighthouse mają charakter laboratoryjny. Oczywiście Core Web Vitals to tylko jeden z wielu elementów wywierających wpływ na ranking Google. Witryny z dużą widocznością wcale nie muszą mieć wysoko ocenionej metryki CWV względem konkurencji. Równie ważne jest linkowanie zewnętrzne oraz budowanie wartościowych treści. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę w Semcore, dlatego do pozycjonowania podchodzimy kompleksowo. Strategia SEO powinna opierać się na precyzyjnie przeprowadzonym audycie – do jego wykonania wykorzystujemy m.in. Lighthouse, ponieważ w ten sposób pozyskujemy wartościowe informacje o technicznych aspektach strony. Dodatkowo analizujemy dane dostępne w Google Search Console oraz innych specjalistycznych narzędziach.

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami