Decydując się na uruchomienie własnego sklepu internetowego, pierwszym pytaniem, jakie powinien zadać sobie przedsiębiorca jest: „jaką platformę e-commerce wybrać?”. Jak już zostało przedstawione w poprzednich artykułach możliwości jest wiele, ale na odpowiedni wybór składa się mnóstwo czynników. Poniższe opracowanie dotyczy kolejnego serwisu e-commerce, tym razem będzie to platforma Magento. Na ten silnik sklepu internetowego decydują się głównie firmy projektujące duże sklepy internetowe, posiadające wiele funkcjonalności i produktów w ofercie. W dalszej części artykułu przedstawione zostaną mocne i słabe strony platformy Magento oraz ich wpływ na funkcjonowanie sklepu internetowego.

Magento – doskonała funkcjonalność i optymalizacja.

Magento jest jedną z najbardziej obszernych i rozbudowanych platform e-commerce, która stwarza doskonałe możliwości zarządzania i optymalizacji sklepu internetowego. Magento jest niewątpliwie jedną z najlepszych platform, zarówno przy dużych, jak i małych projektach. Pomimo swoich licznych zalet, wymaga niestety bardzo dobrych zasobów sprzętowych i wysoce zaawansowanej wiedzy z zakresu programowania, przez co lepiej sprawdza się w budowaniu dużych i skomplikowanych sklepów internetowych. Krótka analiza silnych i słabych stron powinna ułatwić zrozumienie i uzasadnić wybór platformy jaką jest Magento.

Magento to skuteczny sklep internetowy dla wymagających klientów
Mocne strony platformy Magento:
  • Najwyższa funkcjonalność na rynku – pomimo trudnych do spełnienia warunków, jakie stawia Magento przed potencjalnym właścicielem sklepu internetowego (znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie, dobre warunki sprzętowe, zaawansowana wiedza programistyczna) platforma Magento jest jedną z najbardziej funkcjonalnych na rynku. Spełnienie warunków z pewnością zaowocuje w przyszłości w pełni funkcjonalnym i efektywnym sklepem internetowym. Zapewni to mnogość funkcji i modułów, które zostały stworzone z myślą o nawet najbardziej wymagających odbiorcach.
  • Open Source – jest doskonałym rozwiązaniem, które przewyższa dotychczasowy model SAAS czy platformy dedykowane. Niższe koszty, dostęp do kodu źródłowego oraz liczna społeczność pracująca nad wieloma ulepszeniami to tylko niektóre z zalet Open Source.
  • Świetna integracja z SEO – zdaniem wielu ekspertów oraz użytkowników, Magento jest najbardziej rozbudowaną pod kątem SEO oraz pozycjonowania platformą e-commerce. Skrypt posiada bardzo duże możliwości optymalizacji kodu w celu znalezienia się w topowych wynikach wyszukiwania. Wysoka pozycja sklepu internetowego w wyszukiwarce jest bardzo istotna i znacznie wpływa na ilość sprzedawanych produktów. Z tego powodu Magento staje się bardzo skutecznym narzędziem do optymalizowania pod kątem SEO.
  • Doskonała skalowalność – w przypadku poprzednio opisywanych platform e-commerce często w pewnym momencie dalsze rozwijanie sklepu internetowego stawało się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Magento stwarza duże możliwości rozwojowe, a rozbudowa sklepu internetowego staje się prostsza i niemal nieograniczona. Jest to dowód na to, że Magento jest platformą odpowiednią dla każdego rodzaju i wielkości sklepu internetowego.
  • Darmowe oprogramowanie – Magento jest platformą darmową, tak jak w wielu przypadkach jednak można dokonać zakupu dodatkowych funkcji oraz modułów. Jest to o tyle istotne, że w przypadku tak zaawansowanego narzędzia jakim jest Magento, znaczącą część budżetu pochłania przede wszystkim praca programistów oraz czas niezbędny do stworzenia sklepu internetowego.
Magento to nowoczesna platforma e-commerce dla dużych sklepów internetowych
Słabe strony platformy Magento:
  • Trudność w modyfikacji – Magento jako platforma e-commerce nie jest przyjazna dla użytkowników, którzy nie posiadają dużej wiedzy i doświadczenia programistycznego. Wymaga zaawansowanych umiejętności programistycznych, które są niezbędne do modyfikacji i obsługi Magento. Prestashop i WooCommerce są bardziej przyjazne dla użytkownika, nie posiadają natomiast tak wysoce rozbudowanej funkcjonalności.
  • Wymagania sprzętowe i zasobowe – możliwości rozszerzania i rozbudowywania sklepu internetowego idą w parze z większymi wymaganiami dla serwera oraz sprzętu. Dzieje się tak również w przypadku Magento. Hosting takiego skryptu będzie bardziej wymagający, co z kolei skutkować będzie ograniczoną możliwością wyboru firm hostingowych lub też koniecznością stworzenia rozwiązania dedykowanego.
  • Zarządzanie i administracja – tak jak w przypadku trudności z modyfikacją, istnieje problem administrowania i zarządzania sklepem internetowym stworzonym z użyciem platformy Magento. Zapoznanie się z wieloma funkcjami i modułami przez osoby niedoświadczone może okazać się dużą trudnością. Wymaga to poświęcenia mnóstwa czasu, a w niektórych przypadkach zwrócenia się o pomoc do programistów.
  • Koszty wdrożenia – tworzenie sklepu internetowego z użyciem platformy Magento jest bardzo kosztowne, pomimo, że sama platforma jest darmowa. Koszty wiążą się głównie z zatrudnieniem programistów, utrzymaniem hostingu, czy sprzętu oraz prawidłowym zarządzaniem sklepem internetowym. Wydatki pracy związanej z rozwijaniem platformy Magento są nieporównywalnie większe do innych silników e-commerce. Pomimo tego faktu, funkcjonalność i niezawodność są często cenniejsze niż pieniądze.

Magento – idealne rozwiązanie dla wymagających.

Analizując poszczególne zalety i wady platformy Magento, zauważalna jest przewaga silnych stron. Magento jako OpenSource to doskonałe rozwiązanie dla projektów e-commerce charakteryzujących się wysokim stopniem skomplikowania i koniecznością implementacji wielu funkcjonalności. Skierowany przede wszystkim do dużych klientów, sprawdzi się również w mniejszych projektach o większych budżetach. Doskonała funkcjonalność, wielość modułów oraz gwarancja jakości to zdecydowanie najważniejsze zalety, na jakie warto zwrócić uwagę. Duża kosztowność projektów tworzonych z użyciem platformy Magento wiąże się głównie z zatrudnieniem programistów oraz sferą techniczną. Pomimo tego, przedsiębiorca może mieć pewność, że zainwestowane pieniądze przyniosą oczekiwane korzyści, ponieważ Magento spełnia wszelkie wymagania stawiane przez nawet najbardziej wymagających klientów.

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami