Czym w ogóle jest landing page?
Zanim tak naprawdę przejdziemy do 8 kroków projektowania skutecznych landing page skoncentrujmy się na krótkim objaśnieniu samego sformułowania. Landing page to nic innego jak samodzielna strona internetowa lub też pojedyncza podstrona www danego serwisu, która skoncentrowana jest na maksymalizacji konwersji użytkownika poprzez określone elementy treści. Do tych elementów zaliczyć należy formularz kontaktowy, mapkę z bezpośrednim przekierowaniem, miejsce subskrypcji newslettera, przyciski akcji, okna kontaktu, przyciski „call page” oraz wiele innych elementów, które mają na celu bezpośredni kontakt użytkownika odwiedzającego stronę z naszym przedstawicielem lub botem. Cały landing page jest zawsze skonstruowany w sposób zachęcający odwiedzających witrynę do wykonania określonej akcji, która ostatecznie skutkuje oczekiwaną przez nas konwersją. Chciałbym się z Wami podzielić podstawową wiedzą dotyczącą projektowania skutecznych landing page, którą zawarłem w 8 krokach zaprezentowanych poniżej.
1. Dobrze przeanalizuj oraz zrozum cele kampanii, którą tworzysz z użyciem landing page
Projektowany przez Ciebie landing page będzie silnie powiązany z kampanią, którą planujesz wdrożyć. Sam projekt strony powinien w maksymalny sposób odzwierciedlać cele kampanii, którą realizujesz. Jeśli celem kampanii będzie pozyskanie długoterminowych użytkowników i czytelników Twojego firmowego newslettera, projekt landing page powinien koncentrować się na konwersji subskrypcji newslettera. W innej sytuacji, w której celem jest sprzedaż danego, konkretnego produktu firmy, landing page powinien zostać zaprojektowany w sposób konwertujący użytkowników na formularz kontaktowy lub też bezpośredni zakup w sklepie internetowym. Jak więc wyraźnie widzicie w pierwszym kroku należy dokładnie określić cele oraz oczekiwane rezultaty planowanej kampanii, która definiuje ostateczny wygląd oraz funkcjonalność projektowanego landing page.
2. Od początku postaraj się stworzyć czytelny przekaz)
Proste i czytelne hasło główne, kontekst graficzny oraz angażująca treść to podstawy sukcesu projektowanego landing page. Inaczej niż okresowi użytkownicy wchodzący na Twoją stronę główną, potencjalni klienci odwiedzający landing page przeglądają go w konkretnym i jasnym celu, który chcą zrealizować. Odpowiednio sformułowane hasło główne, motywy graficzne, treść oraz przyciski akcji powinny w jasny sposób przekazywać użytkownikowi najważniejsze informacje o ofercie Twojej firmy. Tworząc treść zawsze powinieneś zadać sobie pytania: co robi na mojej stronie użytkownik oraz co chce z niej wynieść. Tak sformułowane pytanie pozwoli Ci na zaprojektowanie propozycji wartości zorientowanej na użytkownika.
3. Poddaj kontroli przyciski akcji (call to action)
Cały wysiłek, który wkładasz w projektowanie landing page, de facto sprowadza się ostatecznie do skuteczności konwersji, która zachodzi za pomocą odpowiednich call to action (CTA), a więc przycisków, które mają za zadanie wezwać do działania odwiedzającego witrynę użytkownika. Skuteczny call to action musi powodować u użytkownika natychmiastową reakcję tu i teraz. Nie chcemy aby użytkownik opuszczał landing page. Właśnie na nim powinien on wykonać określone działania, które dla nas będą oznaczały jego konwersję na ściśle określone w kampanii cele. Aby odpowiednio zaprojektować call to action dokładnie określ co użytkownik otrzyma w zamian kliknięcia w przycisk. Call to action powinien być strategicznie rozmieszczony w ramach landing page. Najczęściej przyciski akcji pojawiają się już na pierwszym ekranie wraz z jasną informacją dotyczącą propozycji wartości zawartej na projektowanej witrynie.
4. Prostota i czystość designu
Warto pamiętać o odpowiedniej jakości grafice, która na stronie pełni role wspomagającą całość treści i koncentruje użytkownika na wykonaniu określonej akcji, a więc konwersji celu. W sytuacji idealnej, użytkownicy powinni ujrzeć piękną stronę internetową, która całym designem zachęca do określonej konwersji celu. W rzeczywistości mamy jedynie kilkanaście sekund na przekonanie użytkownika do zapoznania się z naszą propozycją wartości oraz przeprowadzeniem jego konwersji z użyciem jednego z call to action. Aby zachęcić użytkownika do dłuższego przebywania na landing page warto umieścić w nim krótkie wideo, które włączając się automatycznie będzie mogło w sposób prosty objaśnić naszą ofertę oraz zachęcić użytkownika do zakupu naszych produktów lub usług.
5. Dokładnie podkreśl co oferujesz, jednak nie żądaj zbyt wiele od użytkownika
Prostota landing page jest jego najsilniejszą stroną. To samo tyczy się poszczególnych elementów znajdujących się na witrynie, a przede wszystkim przycisków call to action. Jeśli w ramach landing page decydujesz się na umieszczenie formularza kontaktowego postaraj się, aby był on maksymalnie prosty i wymagał od użytkownika minimalnego wysiłku. Dane, które uzyskasz, powinny wystarczyć Ci do dalszego kontaktu z potencjalnym klientem oraz przygotowania dla niego spersonalizowanej oferty. W tym momencie ważne są szczególnie dane kontaktowe, a zwłaszcza numer telefonu użytkownika oraz jego zgoda na kontakt z Tobą. Postaraj się uprościć formularz w taki sposób, aby pozyskiwać tylko niezbędne dane.
6. Utrzymaj spójność designu
Projektując landing page postaraj się, aby całość designu była spójna z resztą Twojego serwisu internetowego. Landing page, mimo swojej niezależności i odrębności jest częścią strony internetowej oraz odzwierciedla markę Twojej firmy. Użytkownik wchodząc na landing page powinien mieć wrażenie przebywania na jednej z podstron Twojego serwisu. Spójny design pozwala na umocnienie wizerunku marki oraz budowę zaufania, tak ważnego dla użytkownika. Nie zapomnij o tym, aby landing page był zbudowany w oparciu o zasady responsywności stron internetowych – Responsive Web Desing (RWD).
7. Zamiast produktów i usług zaoferuj użytkownikom wartość
W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa nie sprzedają produktów i usług. Obecnie firmy dostarczają wartość, która odpowiada na potrzeby, problemy i bolączki użytkownika. Projektując landing page, a w szczególności zapełniając go treścią pamiętaj o tym, aby tworzony przekaz odpowiednio podkreślał wartość jaką możesz zaoferować odwiedzającym stronę internetową użytkownikom. Zanim przystąpisz do formułowania propozycji wartości poznaj dokładnie potrzeby i pragnienia swoich klientów. Możesz do tego wykorzystać narzędzia metodyki Design Thinking, takie, jak Persona i Mapa Empatii. Dzięki dogłębnemu poznaniu problemów, bolączek i potrzeb Twoich klientów będziesz w stanie przygotować propozycję wartości, która skutecznie zachęci użytkowników do pożądanej przez Ciebie konwersji.
8. Podziękuj użytkownikom
Na koniec nie zapomnij o zaprojektowaniu strony z podziękowaniem dla użytkowników, którzy wykonali określoną i zaplanowaną przez nas akcję na landing page. Bardzo ważne, aby użytkownik dowiedział się, iż wszystko przebiegło prawidłowo, ale przede wszystkim aby zobaczył, iż jego wysiłek jest dla nas bardzo ważny i wkrótce otrzyma od nas więcej informacji. Niezależnie od tego, czy call to action był przyciskiem subskrypcji, call page, czy też formularzem pozostawienia danych kontaktowych. Za każdym razem użytkownik, który kliknie w przycisk powinien być poinformowany o sukcesie akcji oraz wynagrodzony podziękowaniem ze strony naszej firmy.
Poznałeś 8 kroków do stworzenia skutecznego landing page, co dalej?
Wyżej opisane 8 kroków do stworzenia skutecznego landing page to w zasadzie dopiero początek drogi. Sam landing page stanowi jedynie jeden z elementów kampanii marketingowej, której celem jest pozyskiwanie nowych klientów dla naszego przedsiębiorstwa. Oprócz landing page należy pamiętać o stworzeniu planu kampanii marketingowej oraz jej realizacji. W ramach realizacji kampanii marketingowej, przydatna może okazać się wiedza dotycząca działań SEM (Google AdWords oraz AdSense), e-mail marketingu oraz Social Media marketingu. Jako agencja interaktywna Blue Owl, często obsługujemy naszych klientów kompleksowo. W całym tym procesie landing page stanowi jeden z elementów, który najczęściej okazuje się być tym decydującym o sukcesie lub porażce całej kampanii marketingowej.