Problemów jest mnóstwo, nad którymi z nich warto pracować?

Definiowanie Problemu (Problem Definition), bo o tym tutaj mowa, to po raz kolejny bardzo proste i łatwe w użyciu narzędzie, które może okazać się bardzo użytecznym w trakcie procesu projektowego. Definiowanie problemu wydaje się jedną z najprostszych czynności, w rzeczywistości jednak, początkowe pojmowanie problemu może okazać się błędne. W istocie bowiem, początkowo sformułowany obszar jest tylko wierzchnią warstwą głębszego problemu, do którego definicji chcemy dotrzeć. Narzędzie Definiowanie Problemu pozwala na zrozumienie jego głębszej istoty oraz prezentację naszego punktu widzenia w obrębie całej grupy projektowej. Narzędzie pozwala na zbadanie problemu z różnych perspektyw, określenie jego kształtu i głębokości, a ostatecznie wysunięcie kluczowych aspektów będących podstawą analizy w dalszej części projektu.

Zwiększ efektywność pracy Twojego zespołu projektowego

Definiowanie Problemu, to efektywne narzędzie zwłaszcza w sytuacji, w której chcemy skupić cały zespół na pracy nad kluczowymi problemami i ich detalami. To narzędzie zostało zaprojektowane w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy problemu w ramach struktury wspierającej efektywne wykorzystanie czasu i zasobów. Dzięki wykorzystaniu narzędzia zespół projektowy przestaje błądzić, skupiając się na precyzyjnie określonym i zdefiniowanym problemie. Narzędzie umożliwia ponadto zestandaryzowanie struktury analizy poszczególnych problemów, co pomaga w ich porównaniu, eliminacji i wyborze najistotniejszych z punktu widzenia dalszej pracy projektowej.

Jak zacząć przygodę z narzędziem?

Z narzędzia można korzystać zarówno indywidualnie, jak również w ramach pracy zespołowej. Użycie narzędzia jest stosunkowo proste, wystarczy zebrać opinie poszczególnych uczestników projektu lub własne myśli w strukturę wierszy narzędzia. Każdy wiersz reprezentuje inne podejście i perspektywę. Celem narzędzia jest wspieranie kreatywności i innowacyjności, dlatego ważne jest zebranie jak najbardziej szczegółowych opinii i punktów widzenia zespołu dotyczących danego problemu. W trakcie analizy warto zaangażować zespół do robienia notatek i uwag, a następnie dzielenia się nimi na forum.

warsztat design thinking w software house poznań

Praca z narzędziem nie tylko z członkami zespołu projektowego lecz także z pozostałymi udziałowcami może doprowadzić do powstania jeszcze szerszego kontekstu problemu. Dla przykładu praca z managerami czy zarządem może pozwolić na nakreślenie innego punktu widzenia danego problemu. Jeszcze inne wnioski i wskazówki można uzyskać podczas pracy z docelowymi użytkownikami istniejących rozwiązań w analizowanym obszarze. Kluczowym aspektem całości procesu jest zebranie jak największej ilości opinii z jak najszerszego obszaru, a następnie ich eliminacja i wdrożenie.

Przekonaj się sam!

Definiowanie Problemu, to narzędzie, które pozwala na pobudzenie kreatywności w obszarze prostego wydawałoby się procesu zrozumienia problemu działań zespołu projektowego. Dzięki odpowiedniej hierarchizacji i standaryzacji możliwe staje się porównanie problemów nakreślonych przez uczestników procesu projektowego, a następnie wybór najistotniejszych zagadnień do dalszej obróbki i analizy.

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami