Zastanawiasz się nad uruchomieniem własnego sklepu internetowego? Decyzja o wyborze jego oprogramowania będzie jedną z najważniejszych, a możliwe, że także najtrudniejszych, jakie przyjdzie Ci podjąć na drodze e-sprzedawcy.

Do najpopularniejszych rozwiązań na rynku należą platformy typu open source i SaaS. Te drugie są chętnie wybierane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych sprzedawców.

Dlaczego? I jakie są wady i zalety takich platform? Opowiemy o tym na przykładzie oprogramowania Sky-Shop w poniższym artykule.

Oprogramowanie SaaS – jak działa?

Zacznijmy od wyjaśnienia terminu. SaaS to skrót od Software as a Service, co możemy przetłumaczyć jako oprogramowanie jako usługa. 

Platforma SaaS jest więc w pełni funkcjonalnym oprogramowaniem sklepu internetowego, do którego otrzymujesz dostęp w zamian za opłacanie abonamentu. Jego cena w przypadku Sky-Shop rozpoczyna się już od 49 zł miesięcznie. 

Jak korzystanie z takiego oprogramowania wygląda w praktyce?

  1. Zakładasz konto na wybranej platformie.
  2. Wybierasz jeden z pakietów abonamentowych, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Różnią się one oczywiście ceną, która zależy między innymi od liczby produktów i dostępnych funkcji.
  3. Szybko dostosowujesz gotowy sklep do swoich funkcji i rozpoczynasz sprzedaż.
  4. Regularnie opłacasz miesięczny abonament i cieszysz się dostępem do platformy. 

Zalety oprogramowań SaaS (na przykładzie Sky-Shop)

Platformy SaaS dają użytkownikom dostęp do praktycznie gotowego sklepu internetowego, który ci muszą jedynie dostosować do swoich preferencji.

Poznaj najważniejsze zalety takich rozwiązań.

Bezpłatny okres testowy

Decyzji o wyborze oprogramowania SaaS nie musisz podejmować w oparciu o opinie czy artykuły w sieci (nawet takie, jak ten). 

Możesz za darmo przetestować wybraną platformę i upewnić się, czy sprawdzi się ona w przypadku Twojego biznesu.

Po założeniu konta na Sky-Shop, zyskujesz dostęp do 14-dniowego okresu testowego – możesz w tym czasie testować wszystkie funkcje platformy, a także korzystać ze wsparcia technicznego i aplikacji mobilnej do zarządzania sklepem.

Konfiguracja sklepu bez umiejętności technicznych i graficznych

Aby założyć sklep internetowy na platformie SaaS, nie musisz wiedzieć nic o programowaniu. Bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem, nawet jeżeli jesteś laikiem – zarówno w świecie technologii, grafiki, jak i e-commerce.

Sklep jest przystosowany do tego, aby dokonać w nim niezbędnych zmian i jak najszybciej rozpocząć sprzedaż. Może Ci to zająć nawet kilka chwil.

Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości, wszystkie funkcje są szczegółowo opisane w panelu administracyjnym sklepu pod znakami zapytania, co na pewno ułatwi Ci pracę.

Aby zdobywać pierwszych klientów, potrzebujesz jedynie:

  1. Założyć konto na wybranej platformie.
  2. Uzupełnić wymagane dane.
  3. Dodać domenę.
  4. Wybrać formy płatności i dostawy (dostawcy tych rozwiązań są zintegrowani z oprogramowaniem).
  5. Dodać produkty (możesz zrobić to automatycznie dzięki integracjom z hurtowniami lub ręcznie).
  6. Dostosować wygląd sklepu do swoich preferencji za pomocą intuicyjnego kreatora działającego na zasadzie “przeciągnij i upuść”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym w szczegółowy sposób opisujemy, jak założyć sklep internetowy na platformie Sky-Shop. 

Serwer w cenie

Platformy SaaS, jako jedyne tego typu rozwiązania, udostępniają serwer w cenie abonamentu. Nie ma więc potrzeby wykupywania hostingu przed uruchomieniem własnego sklepu internetowego.

Jedyne, o co musisz się zatroszczyć, to zakup domeny.

Nie musisz również martwić się o instalację sklepu na serwerze, co jest koniecznością w przypadku innych typów oprogramowań (open source czy dedykowanych).

Co ważne, w ramach abonamentu tworzymy kopie zapasowe danych, a potrzeby serwerowe sklepu są dobierane do jego wielkości, więc nie ma obaw, że wraz z rozwojem będzie on coraz wolniejszy.

Wsparcie techniczne

Jeżeli wybierzesz oprogramowanie typu SaaS, na każdym etapie prowadzenia sklepu będziesz miał możliwość korzystania ze wsparcia technicznego, a także ze wskazówek ekspertów e-commerce.

W przypadku Sky-Shop doradcy są do Twojej dyspozycji w każdy dzień roboczy od 8:00 do 18:00. Możesz dzwonić lub pisać – jak tylko Ci wygodnie. Otrzymujesz także dostęp do zamkniętej grupy dla klientów na Facebooku.

Możliwość korzystania z pomocy technicznej to duża zaleta SaaSów przede wszystkim dlatego, że takiej możliwości nie oferują oprogramowania typu open source. W ich przypadku pozostają Ci jedynie porady społeczności na forach czy grupach.

Liczne integracje 

Wspominaliśmy, że wybierając platformę SaaS otrzymujesz dostęp do praktycznie gotowego sklepu internetowego. I nie chodzi tu tylko o szablon czy panel administracyjny, ale także o jego funkcje i integracje. 

Sky-Shop to ponad 1200 funkcji wspierających sprzedaż internetową i wiele integracji, dzięki którym Twój sklep automatycznie połączy się z innymi firmami, działającymi w branży e-commerce.

Zyskasz dostęp między innymi do integracji z:

  • Bramkami płatności. Z bramki Sky-Pay możesz korzystać nawet wtedy, gdy nie prowadzisz działalności gospodarczej.
  • Systemami księgowymi i systemami ERP.
  • Firmami kurierskimi.
  • Narzędziami marketingowymi.
  • Porównywarkami cen i opinii. 

Ze wszystkich z nich możesz korzystać od razu po założeniu konta – oczywiście po wcześniejszym ustaleniu warunków współpracy z dostawcą danej usługi.

Integracje z hurtowniami 

Oprogramowanie Sky-Shop, podobnie jak inne platformy SaaS, jest zintegrowane z hurtowniami i hurtowniami dropshipping, dzięki którym automatycznie pobierzesz produkty do swojego sklepu (wraz ze zdjęciami i opisami). 

Moduł integracji oferuje między innymi następujące funkcje:

  • automatyczne pobieranie produktów z hurtowni,
  • automatyczne wysyłanie zamówień do wybranych hurtowni,
  • automatyczna aktualizacja stanów magazynowych do 12x na dobę,
  • zaawansowana konfiguracja integracji np. poprzez: reguły marż czy reguły dostaw.

W przypadku Sky-Shop moduł integracji z hurtowniami jest dodatkowo płatny. To jednak koszt zaczynający się już od 39 zł za rok. 

Co ważne, jeżeli chcesz nawiązać współpracę z hurtownią, z którą oprogramowanie nie jest jeszcze zintegrowane, w Sky-Shop wykonamy ją dla Ciebie bezpłatnie – pod warunkiem dostarczenia plików produktowych.

Jeden panel →  sprzedaż w wielu kanałach 

Oprogramowania SaaS to nie tylko platformy, które umożliwiają Ci założenie i prowadzenie własnego sklepu internetowego. To systemy, dzięki którym obsłużysz sprzedaż internetową w wielu kanałach – z poziomu jednego panelu administracyjnego.

Sky-Shop aktualnie posiada integracje z:

  • Allegro. Co ważne, dzięki niej możesz obsługiwać wiele kont Allegro – niezależnie od wybranego pakietu abonamentowego.
  • eBay.
  • Empik Marketplace.
  • Ceneo – funkcja “Kup teraz” umożliwia sprzedaż bezpośrednio z poziomu portalu.
  • Morele Marketplace.
  • OLX.
  • Sklepem na Facebooku.
  • W przygotowaniu jest także integracja z Amazon. 

Ciągły rozwój oprogramowania

Oprogramowania działające w modelu SaaS są rozwijane przez ich twórców każdego dnia. Dodają oni nowe funkcje, integracje oraz eliminują ewentualne usterki. Aktualizacje pojawiają się praktycznie codziennie, o czym informujemy w panelu administracyjnym.

Nie można tego powiedzieć o jakichkolwiek innych rodzajach oprogramowań sklepów internetowych, których aktualizacją musisz zajmować się samodzielnie.

Aplikacja mobilna

Platformy SaaS są wygodne i intuicyjne. Dotyczy to nie tylko uruchamiania sklepu, ale także prowadzenia sprzedaży.

Możesz to robić z dowolnego miejsca na świecie. Nie musisz nawet być w danym momencie przy komputerze – wszystko dzięki aplikacji mobilnej, za pomocą której w łatwy sposób możesz zarządzać swoim sklepem.

Wady oprogramowań SaaS

Oprogramowania SaaS nie są oczywiście rozwiązaniem idealnym, które sprawdzi się w 100% przypadków.

Największe sklepy na rynku są oparte zazwyczaj o systemy dedykowane – to całkowcie zrozumiałe, gdyż potrzebują one spersonalizowanych rozwiązań. 

W przypadku mniejszych biznesów wady platform SaaS nie będą stanowiły realnego problemu. Warto jednak zdawać sobie z nich sprawę.

Z jakimi wadami oporogramowań SaaS musisz się więc liczyć?

Konieczność regularnego opłacania abonamentu 

W porównaniu z oprogramowaniami open source czy dedykowanymi, konieczność dokonywania regularnych płatności może być postrzegana jako wada SaaSów.

Musisz jednak liczyć się z tym, że sam koszt założenia i prowadzenia sklepu na platformie działającej w modelu SaaS jest znacznie niższy niż na jakimkolwiek innym systemie. Wynika to głównie z dostępności wspomnianych wyżej gotowych rozwiązań, które w przypadku innych oprogramowań musisz wykupić lub samodzielnie zaprojektować i zainstalować.

A jeżeli chcesz uniknąć comiesięcznych płatności, większość platform umożliwia dokonywanie opłat za cały rok z góry. 

Brak dostępu do kodu źródłowego 

Oprogramowania SaaS pozwalają na mniejszą elastyczność w zakresie samodzielnego rozwijania sklepu, niż wspomniane już platformy typu open source. Jeżeli zależy Ci więc na spersonalizowanych rozwiązaniach, możesz nie być w pełni usatysfakcjonowany. 

Platformy SaaS są jednak nieustannie rozwijane i aktualizowane przez ich twórców, czego nie można powiedzieć o systemach innego typu.

W przypadku Sky-Shop możesz uzyskać także bezpłatny dostęp do API, dzięki czemu możesz dokonywać dowolnych integracji z systemami zewnętrznymi. Istnieje także możliwość wydzielenia protokołu FTP i modyfikowania sklepu w szerszym zakresie. 

Ograniczone możliwości edycji wyglądu w kreatorach

Kreator wyglądu w oprogramowaniach SaaS pozwala Ci bardzo szybko i łatwo skonfigurować wygląd Twojego sklepu. Dla niektórych jednak jego możliwości mogą okazać się niewystarczające.

W takim wypadku możesz jednak kupić jedną z gotowych skórek lub zlecić wykonanie indywidualnego projektu graficznego – dokładnie tak samo, jak w przypadku każdego innego typu oprogramowania.

Czy warto postawić na oprogramowanie SaaS?

Decyzja o wyborze oprogramowania sklepu internetowego jest oczywiście kwestią indywidualną – powinieneś ją uzależnić przede wszystkim od swoich potrzeb i budżetu.

Istnieją jednak sytuacje, w których wybór platformy SaaS to najlepsza możliwa decyzja. Oto one:

  • Zależy Ci na jak najszybszym uruchomieniu własnego sklepu internetowego.
  • Szukasz najkorzystniejszego cenowo rozwiązania.
  • Chcesz skupić się na sprzedaży i nie poświęcać czasu na technikalia.
  • Nie chcesz zatrudniać programistów, którzy pomogą Ci uruchomić sklep – sam też nie posiadasz umiejętności technicznych.
  • Cenisz sobie dostęp do gotowych funkcji i integracji – nie chcesz zajmować się ich opracowywaniem i wyszukiwaniem na własną rękę.

Pamiętaj również, że platformy SaaS dają Ci możliwość bezpłatnego przetestowania wszystkich ich funkcji.

Szukasz wartościowego partnera?

nie czekaj dłużej, napisz do nas już dziś!

skontaktuj się z nami